Postavení Eurokódů v českém a evropském právu a v technické normalizaci
K datu 31. březnu 2010 jsou platnými českými technickými normami pro navrhování stavebních konstrukcí pouze Eurokódy – převzaté evropské normy zavedené do soustavy ČSN plus jejich národní přílohy.Konfliktní národní normy byly k uvedenému datu zrušeny. Často opakovaným dotazem autorizovaných osob je vysvětlení povinnosti zavést a dodržovat Eurokódy v České republice. V další části textu (byl také publikován ve Zprávách a informacích ČKAIT) se této otázce věnujeme podrobněji.
Co jsou Eurokódy
Eurokódy jsou řady evropských norem, které poskytují jednotnou soustavu technických pravidel pro navrhování pozemních a inženýrských staveb a nahrazují dřívější odlišná pravidla pro navrhování jednotlivých členských států Evropské unie. Zahrnují základní stavební materiály (beton, ocel, dřevo, zdivo, hliník, ocelobetonové konstrukce), hlavní oblasti stavebního inženýrství (zásady navrhování, zatížení, požární odolnost, geotechnika, účinky zemětřesení) a širokou škálu typů konstrukcí (budovy, mosty, stožáry, zásobníky atd.).
Eurokódy jsou určeny k prokázání shody stavebních konstrukcí s dvěma základními požadavky Směrnice Rady 89/106/EHS o stavebních výrobcích, a to s požadavkem č. 1 Mechanická odolnost a stabilita a s požadavkem č. 2 Požární bezpečnost; rovněž tak s vybranými hledisky základního požadavku č. 4 Bezpečnost při užívání, které s mechanickou odolností a stabilitou souvisejí.. Metody navrhování jsou v Eurokódech založeny na koncepci mezních stavů ve spojení s metodou dílčích součinitelů. Eurokódy mají sloužit také jako nástroj pro ověřování shody výrobků se základními požadavky na stavby na základě výpočtu, zejména pro stanovení mechanických vlastností stavebních výrobků.
Jednotnou soustavu nových evropských norem pro navrhování stavebních konstrukcí tvoří 10 Eurokódů, které zahrnují celkem 58 technických norem. Jejich celkový rozsah činí více jak 5 tisíc tiskových stran.
Přehled Eurokódů
Eurokód 0 Zásady navrhování konstrukcí
Eurokód 1 Zatížení konstrukcí
Eurokód 2 Navrhování betonových konstrukcí
Eurokód 3 Navrhování ocelových konstrukcí
Eurokód 4 Navrhování spřažených ocelobetonových konstrukcí
Eurokód 5 Navrhování dřevěných konstrukcí
Eurokód 6 Navrhování zděných konstrukcí
Eurokód 7 Navrhování geotechnických konstrukcí
Eurokód 8 Navrhování konstrukcí odolných proti zemětřesení
Eurokód 9 Navrhování hliníkových konstrukcí
Přehled všech 58 ČSN EN Eurokódů je dostupný na internetových stránkách ÚNMZ.
Povinnost převzetí Eurokódů do soustavy národních norem
Z evropské dohody zakládající přidružení mezi ČSFR na straně jedné a Evropskými společenstvími a jejich členskými státy na straně druhé (první asociační dohoda, publikovaná ve Sbírce zákonů pod č. 226/1994 Sb.) a z nové asociační dohody uzavřené Českou republikou po rozdělení ČSFR a Evropskými společenstvími a jejich členskými státy (publikovaná ve Sbírce zákonů pod č. 7/1995 Sb.), vyplynul závazek harmonizovat soustavu národních norem se soustavou evropských norem, tzn. převzít evropské normy do soustavy českých norem v plném rozsahu.
Poznámka:
Asociační dohody upravovaly vztahy mezi ČSFR/ČR a EU v období před vstupem do Evropské unie. Splnění přijatých závazků bylo pro kandidátské země podmínkou přijetí do EU. Jedním z těchto závazků byla harmonizace národní technické normalizace s evropskými normami. Předvstupní proces byl ukončen na zasedání Evropské rady v prosinci 2002 v Kodani. Smlouva o přistoupení 10 kandidátských států včetně ČR byla podepsána 16. dubna 2003 v Aténách a následně byla ratifikována národními parlamenty patnácti starých členských zemí. V nových členských státech (kromě Kypru) byla smlouva schválena referendy. V České republice proběhlo referendum v červnu 2003. Pro schválení smlouvy se vyslovilo 77,3 % hlasujících; referenda se účastnilo 55,2 % občanů s hlasovacím právem. Smlouva o přistoupení byla publikována ve Sbírce mezinárodních smluv pod č. 44/2004 Sb. m. s. Česká republika se stala členem Unie spolu s dalšími devíti státy 1. května 2004. Počet členských zemí Evropské unie se tak rozšířil k 1. 5. 2004 z původních 15 na 25.
Tuto časovou osu připomínáme proto, aby si ji čtenáři mohli porovnat s daty historie Eurokódů. O vypracování Eurokódů bylo v EU rozhodnuto před naším přistoupením. Svým hlasem v referendu jsme vyjádřili souhlas také se zpracováním a zavedením Eurokódů. Obsah Eurokódů jsme mohli začít ovlivňovat až po našem přijetí za stálého člena Evropského výboru pro normalizaci (CEN) v roce 1997. Nepřímo se však čeští odborníci podíleli na evropské normalizaci, a tedy i tvorbě Eurokódů již dříve, a to prostřednictvím odborných nadnárodních nevládních organizací, jejichž členy byly české nevládní organizace (např. Česká betonářská společnost).
Souhrn všech právních norem ve státě tvoří právní řád. Jednotlivé právní normy nemají v právním řádu stejné postavení, ale jsou hierarchicky uspořádány podle své důležitosti a významu. Postavení právního předpisu v právním řádu se nazývá právní síla. Právní síla je odvozována od toho, který státní orgán předpis vydal, v důsledku toho i z názvu předpisu. Předpisem nejvyšší právní síly, tedy nadřazeným všem ostatním předpisům, je Ústava České republiky (publikovaná ve Sbírce zákonů pod č. 1/1993 Sb.) a ústavní zákony. Podle článku 3 Ústavy je součástí ústavního pořádku České republiky Listina základních práv a svobod. Listina stanoví mj. v článku 2 „(2) Státní moc lze uplatňovat jen v případech a v mezích stanovených zákonem, a to způsobem, který zákon stanoví. (3) Každý může činit, co není zákonem zakázáno, a nikdo nesmí být nucen činit, co zákon neukládá.“ Dále v článku 4: „(1) Povinnosti mohou být ukládány toliko na základě zákona a v jeho mezích a jen při zachování základních práv a svobod.“ Předpisem nižší právní síly jsou zákony a zákonná opatření. Tyto předpisy vydává v České republice nejvyšší zastupitelský orgán, jímž je Parlament ČR. Stejnou, resp. vyšší právní sílu mají – při splnění stanovených podmínek – mezinárodní smlouvy, které Česká republika přijala, nebo k jejichž plnění se zavázala. Ústava stanoví v čl. 10: „Vyhlášené mezinárodní smlouvy, k jejichž ratifikaci dal Parlament souhlas a jimiž je Česká republika vázána, jsou součástí právního řádu; stanoví-li mezinárodní smlouva něco jiného než zákon, použije se mezinárodní smlouva.“
Z uvedeného vyplývá, že mezinárodní smlouvy publikované ve Sbírce mezinárodních smluv (od roku 2000, dříve ve Sbírce zákonů) se stávají součástí právního řádu ČR a mají přednost před právními předpisy ČR.
Poznámka:
Status mezinárodních smluv v českém právním právu upravují předpisy
- zákon č. 309/1999 Sb., o Sbírce zákonů a Sbírce mezinárodních smluv, ve znění pozdějších předpisů, který nabyl účinnosti dnem 1. ledna 2000 upravuje způsob uveřejňování právních předpisů a mezinárodních smluv ve Sbírce zákonů a ve Sbírce mezinárodních smluv, platnost a účinnost právních předpisů, den vyhlášení mezinárodních smluv, pravidla pro vydávání Sb. z. a Sb. m. s.
- zákon č. 97/1963 Sb., o mezinárodním právu soukromém a procesním, ve znění pozdějších předpisů, který nabyl účinnosti dnem 1. dubna 1964, stanoví kterým právním řádem se řídí občanskoprávní, rodinné, pracovní a jiné podobné vztahy s mezinárodním prvkem, upravuje právní postavení cizinců, stanoví postup československých justičních orgánů při úpravě těchto vztahů a rozhodování o nich.
- zavedly Eurokódy jako vhodný nástroj pro navrhování stavebních konstrukcí, kontrolu mechanické odolnosti dílců nebo kontrolu stability konstrukcí,
- stanovily národně stanovené parametry pokud možno s využitím doporučených hodnot a oznámit je Komisi,
- porovnaly národně stanovené parametry mezi sebou a posoudily rozdíly jejich technických dopadů s cílem je vyrovnat,
- odkazovaly na Eurokódy ve svých národních předpisech pro navrhování a využívaly je pro zadávání veřejných stavebních zakázek,
- uskutečnily a podporovaly výzkum zaměřený na integraci vědeckotechnického vývoje do Eurokódů,
- podporovaly výuku a školení o používání Eurokódů.
- vydávání srozumitelných příruček (bez odborného slangu) týkajících se Eurokódů,
- pořádání evropských seminářů
- zasedání organizovaných profesními a průmyslovými subjekty k informování pracovníků ve stavebnictví a vysokoškolských učitelů
- systém stálého profesního rozvoje a výukových kurzů
- vydávání příruček, zpracovaných příkladů a podkladových dokumentů,
- vydávání software
- vydávání návodů průběžné konstrukce založených na Eurokódech.
- vydala řadu odborných příruček; zpravidla vždy samostatnou příručku ke každému Eurokódu;
- uspořádala sérii odborných seminářů – rovněž vždy samostatný seminář ke každému Eurokódu v Oblastní kanceláři Praha, Brno a Ostrava; v ostatních Oblastních kancelářích semináře k vybraným Eurokódům;
- na webových stránkách Komory otevírá pro své členy Help desk k Eurokódům; na hklepackova@ckait.cz lze zasílat dotazy k obsahu jednotlivých norem a k zavádění Eurokódů, odpovědi budou publikovány v samostatné rubrice.
Marie Báčová, Kancelář ČKAIT Praha