Odpověď: Odpověd je v příručkách vydaných ČKAIT, ČBS, AOK a dalším organizacemi. Pro navrhování mostů platí příslušné části Eurokódů (ČSN EN 1990/A1 pro zásady navrhování, ČSN EN 1991-2 pro zatížení mostů dopravou, a dále materiálově zaměřené ČSN EN 1992-2, ČSN EN 1993-2, ČSN EN 1994-2 a ČSN EN 1995-2, pro navrhování s ohledem na seizmické účinky ČSN EN 1998-2.
Odpověď: Pokud je již neplatné stavební povolení, které bylo vydané před 1.4.2010 (není zřejmé z dotazu), je potřebné zpracovat novou projektovou dokumentaci podle Eurokódů. Pokud stavební povolení ještě platí, pak by mělo být možné chybějící prováděcí dokumentaci dopracovat podle původních ČSN. Je vhodné se informovat na příslušném stavebním úřadu nebo přímo na MMR.
Odpověď: Tato norma poskytuje užitečné doplňující informace a sloužila jako podklad pro přípravu EN 1990. Bez zpracování národní přílohy nemá charakter operativního dokumentu. V současnosti se připravuje její revize v rámci technické komise ISO/TC98. Po dokončení revize by se mohlo uvážit její zavedení do systému ČSN.
Odpověď: Připravují se konsolidovaná znění vybraných částí ČSN Eurokódů podle schválených plánovacích listů ÚNMZ. V 11/2010 bylo zpracováno konsolidované znění ČSN EN 1990 pro zásady navrhování, pro první pololetí 2011 se připravuje ČSN EN 1991-4 pro zatížení nádrží a zásobníků.
Odpověď: V B.3(2) je doporučena hodnota dílčího součinitele γ = 1,2 při vyprazdňování (je upřesněn překlad), v A.2.1(2) se doporučuje použít γ = 1,5, jestliže je známa hladin a objemové tíhy kapaliny, pak lze použít redukovanou hodnotu γ = 1,35.
Odpověď: Postupuje se podle 7.3(5) a 7.3(6) ČSN EN 1991-1-4.
Odpověď: V současnosti je pro výpočet šířky trhliny doporučen vztah v ČSN EN 1992-1-1 a omezující kritéria. V obvyklých případech se požadavek na mezní šířku trhliny zajistí splněním požadavků na konstrukční uspořádání výztuže (průměr a vzdálenost výztuže, krycí vrstva, omezení napětí). V předběžném ENV 1992-1-1, v DIN 1045-1 a ČSN 73 1201 se uváděly jiné vztahy pro výpočet šířky trhlin, ve kterých se doporučovaly rozdílné kombinace zatížení, konstrukční opatření (uspořádání výztuže). Tyto vztahy obvykle vycházely z fyzikálních modelů a experimentálních měření. Výsledné hodnoty šířky trhliny byly rozdílné a vzájemně těžko porovnatelné. Eurokód EN 1992 proto zdůrazňuje použití konstrukčních pravidel pro omezení šířky trhliny.
Odpověď: Eurokódy řad ČSN EN 1990 až 1999 nahradily od 1.4.2010 původní ČSN pro navrhování konstrukcí, které byly k tomuto datu zrušeny. V některých případech byly vybrané pokyny původních ČSN přesunuty do národních příloh příslušných částí Eurokodů nebo zpracovány zbytkové ČSN. Neplatné původní ČSN již tedy nelze používat pro navrhování konstrukcí.
Odpověď: Novela zákona č.22/1997 Sb. (provedená zákonem č.71/2000 Sb.) výslovně uvádí, že česká technická norma není obecně závazná. Z toho vyplývá, že ČSN (a tedy také zavedené ČSN Eurokódy) nejsou považovány za právní předpisy a není stanovena povinnost jejich dodržování (viz www.unmz.cz). Stejně jako všude jinde ve světě však existují případy, že povinnost dodržovat požadavky uvedené v českých technických normách vyplývá z jiného právního aktu, jako je:
Odpověď:
Eurokódy představují systém norem pro navrhování konstrukcí, který je založen na nejnovějších poznatcích a zkušenostech členských zemí CEN, byl schválen technickou komisí CEN/TC250 a EK pro používání a zaveden v ČR jako výhradní systém norem. Pokud bude člen ČKAIT používat jiné normy než Eurokódy pro navrhování konstrukcí (např. zrušené ČSN, DIN atd.), vystavuje se značnému nebezpečí, že při případných vzniklých problémech bude muset prokazovat, že jím navržené řešení je spolehlivější, než kdyby použil u nás platné Eurokódy.
Eurokódy jsou u nás navázány na náš právní systém na základě prováděcí vyhlášky ke stavebnímu zákonu 268/2009 Sb. o technických požadavcích na stavby. Zdůrazňuje se zde nutnost splnit základní požadavky na stavby, a tedy také normové hodnoty. Normová hodnota se definuje jako konkrétní technický požadavek, zejména limitní hodnota, návrhová metoda, národně stanovené parametry, technické vlastnosti stavebních konstrukcí a technických zařízení, obsažené v příslušné české technické normě, jehož dodržení se považuje za splnění požadavků konkrétního ustanovení této vyhlášky.
Poznámka: Pro hodnocení a ověřování existujících konstrukcí se u nás používá ČSN ISO 13822, která tak doplňuje zatím chybějící pokyny pro existující konstrukce v ČSN Eurokódech.
Odpověď: Dílčí součinitele zatížení a součinitele kombinace pro nosníky jeřábových drah jsou uvedeny v příloze A ČSN EN 1991-3 pro zatížení od jeřábů a strojního vybavení.
Odpověď: Intenzita deště, která je uvedena v ČSN EN 12056-3 a podle které se stanovuje hodnota odtoku dešťových vod, není v této normě pro ČR doporučena. Protože tyto statisticky zpracované údaje pro jednotlivé oblasti ČR má k dispozici ČHMÚ, bylo by vhodné zpracovat k normě národní přílohu, ve které by se mohla uvést klimatická mapa. Jednotlivý projektant se sice může obrátit na ČHMÚ, avšak je to placená služba a zbytečně to prodražuje projekční práce.
Odpověď: Informace jsou uvedeny v ČSN 73 2824-1 - třídění dřeva podle pevnosti, jsou zde informace o vztahu k třídám z předchozí ČSN 491531-1.
Odpověď: Při ověřování šířky trhliny u železobetonových konstrukcí je potřebné vždy zjistit, zda je splněn požadavek na minimální plochu výztuže, vztah (7.1) podle ČSN EN 1992-1-1. Pak stačí splnit kritéria podle tabulek 7.2N a 7.3N (omezení průměru a vzdálenosti výztuže). Pro stanovení napětí ve výztuži použijete charakteristickou kombinaci zatížení (pro nevratné mezní stavy použitelnosti, krátkodobé účinky).
Odpověď: Mapa zatížení sněhem uvedená na webových stranách vznikla jako součást výzkumného projektu a není zatím oficiálně schváleným dokumentem, který by se měl používat pro navrhování konstrukcí na zatížení sněhem. Musí být nejprve schválena příslušnou normalizační komisí TNK 38 a doporučena ÚNMZ k přímému používání s uvedením ve Věstníku, zřejmě formou změny normy. V současnosti probíhají jednání, bylo doporučeno provést úpravy modelů a porovnání s původní mapou. Změna teoretického modelu zatížení sněhem může vést ke značným rozdílům v charakteristické hodnotě, takže je potřebné s aplikací této mapy počkat až po jejím oficiálním schválení.
Odpověď: Pokud je jeden objekt již postaven podle ČSN a je zrealizováno i část základů pro další objekt, bylo by možné navrhnout přístavbu tohoto nového objektu podle zásad ČSN ISO 13822. Tato norma doplňuje některá ustanovení Eurokódů, které jsou určeny zejména pro navrhování nových staveb a chybí zde specifické pokyny pro existující konstrukce. Pokud by to bylo potřebné, můžeme k problematice poskytnout konzultaci pro konkrétní případ. Jinak k druhé části dotazu - pro navrhování konstrukcí se u nás od dubna 2010 uplatňují pouze Eurokódy (obdobné ČSN byly zrušeny), a to podle požadavku EK, který musí členské země CEN včetně ČR splnit - tento požadavek se uvádí v předmluvě každého Eurokódu. Na nutnost používat normové hodnoty a platné normy pak odkazuje prováděcí vyhláška MMR (268/2009).