Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě

Přihlášení

Zápisy z valné hromady: usnesení VH a zpráva o činnosti OK za r. 2015.

USNESENÍ Valné hromady ČKAIT oblasti Liberec, která se konala dne 28. 1. 2016 v budově Libereckého kraje v Liberci.

A/ Valná hromada na svém dnešním zasedání schvaluje:
  • zprávu o činnosti výboru oblasti a oblastní kanceláře Liberec za rok 2015 přednesenou předsedou oblasti panem Ing. Karlem Urbanem.
  • plán činnosti výboru oblasti Liberec na rok 2016 přednesený předsedou oblasti Ing. Karlem Urbanem.

B/ Valná hromada zvolila
  • 7 delegátů a 2 náhradníky na Shromáždění delegátů ČKAIT, které se bude konat dne 19.3.2016. (jmenné složení je uvedeno v zápise volební komise a v příloze usnesení).

C/ Valná hromada bere na vědomí:
  • informaci RNDr. Víta Příkaského (zastupoval hejtmana Liberckého kraje), vedoucí odboru regionálního rozvoje LK
  • Informaci předsedy ČKAIT Ing. P. Křečka o činnosti Komory v roce 2015 a výhled na rok 2016.
  • zprávu zástupců pojišťovací společnosti GrECo JLT CZ Mgr. Doležela a Ing. Bartoníčkové
  • zprávu Dozorčí rady ČKAIT přednesenou Ing. Vladimírem Mocem (člen Dozorčí komise ČKAIT).
D/ Valná hromada navrhuje:
  • na jednání Shromáždění delegátů ČKAIT v Praze vydat výzvu k celo-členským rozpravám o účelnosti současného izolovaného působení Komor a Svazů a racionálně posoudit jejich možné sjednocování. Informovat o výsledku rozpravy členy ČKAIT v časopise Stavebnictví.
  • nabídnout obci architektů vznik společného periodika s cílem postupného dosažení možné jednoty. Představitelům obce architektů, svazu inženýrů a svazu podnikatelů navrhnout možnost vyjádřit se k tomuto v internetové rozpravě.
E/ Valná hromada ukládá:
  • výboru oblasti Liberec zajistit plnění schváleného plánu činnosti pro rok 2016.
  • výboru oblasti Liberec projednat na následující výborové schůzi témata diskusních příspěvků z této valné hromady.
F/ Valná hromada zmocňuje
  • předsedu výboru oblasti Liberec k případnému výběru náhradníka za omluveného delegáta na SD 2016.

Schváleno v 17:10 hodin přítomnými členy oblasti Liberec.
Valné hromady se zúčastnilo 81 členů z 1003 řádných členů ČKAIT oblasti, kteří byli na valnou hromadu písemně pozváni.
Příloha usnesení - Zpráva Mandátní a volební komise. Kvórum pro přijetí usnesení bylo 42 hlasů.
Usnesení bylo přijato hlasováním. V době hlasování bylo přítomno 81 členů.
počty hlasů – pro: 81 proti: 0, zdrželo se: 0.
Návrhová komise pracovala ve složení: Ing. Jaromír Sedlický a Ing. Vladimír Moc.


Zpráva o činnosti ČKAIT za rok 2015.

Vážení přítomní, dámy a pánové, vážení hosté,
nejdříve bych rád uvítal všechny hosty, kteří přijali pozvání na naši dnešní valnou hromadu oblasti Liberec.
Na valnou hromadu byly pozvány všechny autorizované osoby oblasti, s platnou autorizací, pozvánkou, rozesílanou společně se zpravodajem na počátku prosince 2015, zároveň byly rozeslány elektronické pozvánky na všechny e-mailové adresy a současně vyvěšena pozvánka na webové stránky.
Liberecká oblastní kancelář evidovala k 31.12.2015 1003 autorizovaných osob s platnou autorizací, pozastavenou autorizaci má 41 členů. Komora nemá aktuální kontakt na 4 autorizované osoby z oblasti Liberec
0500006 Ing. František Bielik Ruprechtická 1218/58, Liberec 460 01
0500312 Polyxena Veverková Purkyňova 340/16, Liberec 14 460 14
0500510 Stanislav Moravec Žitná 136, Liberec 460 06
0500719 Ing. Stanislav Lank Příbramská 2005, Česká Lípa 470 01
Tímto bych je chtěl z tohoto místa vyzvat k aktualizaci kontaktních údajů.

Na počátku ledna 2016 bylo pozváno mailem 6 osob, které získali autorizaci v závěru roku. Oblast má autorizované osoby ve všech odbornostech mimo „Energetické auditorství“. Data jsou průběžně 1x za měsíc aktualizována. V současné době máme e-mailové adresy na 923 autorizovaných osob oblasti. Jsme rádi, že jsme schopni takto oslovit 92% členské základny, ale ne všechny adresy jsou aktuální a dosti mailů se nám vrací jako nedoručitelné. Pro řízenou elektronickou komunikaci bychom uvítali vyšší procento aktuálních adres.
Pro komunikaci s oblastní kanceláří jsou kontaktní údaje oblastní kanceláře beze změny a jsou uvedeny na stránkách ČKAIT.
Nad rámec povinných kontaktních údajů je umožněno členům ČKAIT rozšířit své kontaktní údaje, které budou dostupné všem návštěvníkům stránek v databázi expert na stránkách ČKAIT. Tyto rozšiřující údaje si může upravovat každý člen sám.
V roce 2015 nebyla podána stížnost na autorizovanou osobu z naší oblasti, prostřednictvím oblastní kanceláře do ČKAIT Praha.
Výbor oblasti pracoval v 9-ti členném složení a scházel se pravidelně v plánovaných termínech, 10x za rok. Výborové schůze měly převážně 80% účast. Na schůzích se probíraly přihlášky autorizovaných osob, byly hodnoceny akce CŽV a další aktuální témata. Při účasti na výborových schůzích informoval Ing. Moc výbor o projednávaných stížnostech. Smutným faktem zůstává, že převážným důvodem stížností je ekonomická nedohoda. Ze schůzí byly pořizovány zápisy, které jsou k dispozici na webu OK. Výbor oblasti navrhl 7 delegátů (včetně 2 náhradníků) pro shromáždění delegátů, jmenný seznam je k dispozici u prezence. Výboru oblasti jsou předkládány požadavky na připomínkování legislativních dokumentů. Pro součinnost v oblasti legislativy bychom uvítali větší účast členů oblasti.
Ke kontrole činnosti autorizovaných osob formou kontroly deníků autorizovaných osob v rámci uplynulého roku bylo vyzváno 95 osob, dostavilo se 50 osob. Opakovaná výzva byla zaslána 17 osobám. Záznamy o kontrolách, které byly pořizovány, jsou uloženy v oblastní kanceláři. Při kontrolách deníku autorizované osoby končí období tolerance deníku "bez záznamu". Ze záznamů má být čitelné, že autorizovaná osoba nepřerušila svou odbornou činnost. Přerušení na dobu delší než 5 let vede k pozastavení autorizace. Při vyhýbání se kontrolám deníků může být pro provinilce překvapením, že se jeho případem bude zabývat případem stavovský soud, který může pozastavit autorizaci nebo ji odejmout. Toto by neměla být hrozba pro řádné členy, kteří o svých problémech včas komunikují minimálně s oblastní kanceláří.
Dne 18. 1. 2016 byla provedena kontrola OK zástupcem Dozorčí rady Komory. Nebyla zjištěna žádná pochybení. Zápis z kontroly je k dispozici k nahlédnutí u prezence.
Nyní trochu čísel z hospodaření oblasti - výsledky za rok 2015.
Oblast měla z rozpočtu ČKAIT přidělen limit výdajů na rok 2015 v celkové výši 1.323 tis. Kč. Dle předběžných hospodářských výsledků bylo čerpáno včetně zálohových plateb na energie 1.267 tis. Kč. Nižší potřeba čerpání byla oznámena v Praze koncem listopadu 2015. Na režii oblasti bylo určeno 894 tis. Kč a čerpáno 873 tis. Kč a na odborné činnosti bylo určeno 429 tis. Kč a čerpáno 394 tis Kč.
Konečné výsledky hospodaření ČKAIT a jednotlivých oblastí v roce 2015 budou známy v průběhu měsíce února roku 2016 a sděleny na Shromáždění delegátů dne 19. 3. 2016 v Pyramidě na Praze 6.
Pro rok 2016 má ČKAIT připraven návrh rozpočtu, který bude předložen na Shromáždění delegátů 19. 3. 2016 a schvalován. Pro jednotlivé oblasti jsou stanoveny z celkového rozpočtu ČKAIT limity. Oblast Liberec má zatím na rok 2016 přidělen celkový limit výdajů 1.323 tis. Kč, který je na stejné úrovni jako r. 2015, z toho na režii oblasti 894 tis. Kč a na odborné činnosti 429 tis. Kč.
Jelikož se nám podařilo v minulém volebním období opravit a doplnit vybavení oblastní kanceláře a nepředpokládáme na rok 2016 žádné mimořádné výdaje, neočekáváme problémem v nákladech oblasti v rámci ročního plánovaného objemu.
Tolik k hospodaření.

K 31. 12. 2015 skončil pátý běh CŽV, tak bych chtěl připomenout povinnost autorizovaných osob odevzdat doklady o jeho průběhu. V oblastní kanceláři jsme zavedli evidenci dle prezence a jsme schopni vypomoci jednotlivým osobám, které o to požádají, s doložením účasti výpisem z naší evidence.
V roce 2015 v působnosti OK proběhlo 12 seminářů CŽV, 1 prezentace s celkovou účastí 351 osob. Účast na jednotlivých akcích je velmi problematická a velmi těžko se dopředu odhaduje kapacita prostor a potřeb. Například semináře na téma archeologie se zúčastnili v Jilemnici 5 autorizovaných osob. Za uplynulý běh jsme měli 5 akcí s účastí max. 8 účastníků, 16 akcí s účastí nad 30 a zbytek akcí byl mezi 10 až 30 účastníky. Mrzí nás situace, kdy je převaha lektorů nad účastníky, nejen pro zbytečně vynaložené finanční prostředky.
I pro rok 2016 vycházíme v oblasti školení z tradičního modelu celoživotního vzdělávání, tak jak je prezentováno v materiálech ČKAIT a na internetu.
Rádi bychom při oblastní kanceláři oživili práci Klubu stavitelů, který je diskusním fórem členů oblasti na předem ohlášená témata. Schůzky a témata jsou připravovány cca měsíc dopředu. Scházíme se v zasedací místnosti OK. Uvítáme na jednání klubu kohokoliv z členů s jakoukoli problematikou. Účast na jednání klubu je ohodnocena 1 bodem do souboru CŽV.
V rámci CŽV pokračujeme ve spolupráci s ČSSI a SPS v oblasti. Hledáme další formy zkvalitnění školení a zvýšení přístupnosti informací členské základně. I letos chceme využívat prostor SPŠ stavební v těsné spolupráci s ČSSI. Základem školení je legislativa, praktické problémy staveb a aktuální rozvojové aktivity v regionu. Navazujícími tématy jsou odborné přednášky specialistů, které se snažíme zaměřit zejména na nejčastější pochybení, nebo nejproblémovější oblasti dané tématiky. Významným partnerem ve školení je nám HZS Liberec, stavebně-právní odbor Kraje a impulzy ze stavebních úřadů. Zároveň uvítáme jakékoli podněty a návrhy z řad členské základny k tématům i způsobům školení.
Členská základna ČKAIT je tvořena nejen autorizovanými osobami, ale zároveň pracovníky i majiteli odborných firem, se svými problémy ze stavební oblasti nejen v působnosti ČKAIT, chceme co nejvíce utužit a rozvinout spolupráci s organizacemi fungujícími v této oblasti. Spolupráce s ostatními organizacemi vychází z platformy ČKAIT, to zn. pečuje o jednotlivce a odbornou úroveň.
Ve spolupráci s Regionálním stavebním společenstvím, které působí uvnitř SPS v Libereckém kraji, oblastní pobočkou ČSSI a Libereckým krajem jsme organizovali další ročník „Dne Stavařů Libereckého kraje“. Společným úsilím se snažíme stále vylepšovat koncepci organizace DSA v Libereckém kraji a posilovat jeho prestiž a důstojný rámec. I letos připravujeme jeho uspořádání.
V současné době onemocnění kontaktního partnera ze SPS zkomplikovalo přípravu společných plánů činnosti na tento rok. Doufáme, že se nám podaří obnovit kvalitní kontakt se SPS. ČSSI i po obnově výboru v loňském roce zůstává tradičním partnerem a svou činností nám napomáhá v organizaci školení CžV. Pomáhá nám oslovovat jednotným postupem odbornou veřejnost v oblasti. Ve spolupráci s ČSSI hledáme nové možnosti využití potenciálu ČSSI ve prospěch veškeré odborné veřejnosti a zároveň zvýraznění jejího podílu na regionální úrovni. V loňském roce se obměnil výbor ČSSI. Své žezlo svým následníkům předal Ing. Bohumil Pech, kterému tímto děkuji za léta plodné spolupráce.
Spolupracujeme s ČSSI a Regionálním stavebním společenstvím na další popularizaci stavebnictví a zvýraznění význačných stavbařských osobností v naší oblasti. Zajímáme se i o stavařskou historii v oblasti a chtěli bychom si sestavit základ kalendáře významných počinů a událostí majících vztah k naší oblasti. Jednu takovou událost tohoto roku si bude připomínat liberecká stavební průmyslovka - 140. výročí založení školy. V těchto aktivitách je pro nás neocenitelným aktivním pomocníkem Ing. Václav Ropek. Chtěl bych mu z této pozice popřát pevné zdraví a i nadále nezdolný elán k jeho únorovému životnímu jubileu.
Dalšími partnery jsou pro nás veřejná správa a odborné školství jako takové, včetně TU (Tech. univerzity). Ve spolupráci s Krajským úřadem, TU, SPS a ČSSI se podílela ČKAIT na organizaci soutěže „Stavba roku Libereckého kraje 2015“, která byla přes rozpačitý rozjezd v počátku roku uzavřena vyhlášením výsledků na „Dni stavbařů“ v sídle Libereckého kraje při příležitosti DSA. Letos jsme zahájili práce na vyhlášení již 12. ročníku. Bližší informace o soutěži i její historii je možné získat na webových stránkách s názvem „stavbarokulibereckehokraje".
Začlenili jsme se do Sdružení pro rozvoj Libereckého kraje, které je součástí struktury Paktu zaměstnanosti Libereckého kraje. Zajímáme se i o další formy spolupráce v poradních orgánech Kraje.
Kromě účasti v regionální soutěži stavby roku se mohou členové ČKAIT prezentovat v Komorové soutěži vyhlašované pražskou centrálou, informace na stránkách ČKAIT, uzávěrka přihlášek bývá v říjnu.
Oblastní kancelář se též zajímá o regulativy stavění v oblasti Lužických, Jizerských hor a Krkonoš. Ve vazbě na projekty záchrany kulturního dědictví i o nové technologie umožňující revitalizaci stávajících objektů a staveb. Máme zájem získat povědomost o systému péče sakrální stavby v majetku církve. Hodláme oslovit církevní struktury a eventuálně nabídnout spolupráci ze strany autorizovaných osob oblasti. Prvotní kontakt učinil za oblast člen výboru oblasti pan Šír.

Cíle pro další období:
  1. Pokračovat ve vzájemné spolupráci na projektech celoživotního vzdělávání partnerských organizací v oblasti v rámci uzavřených smluv.
  2. V rámci CŽV provést některé akce i mimo Liberec ve spádových oblastech Kraje.
  3. Nabídka spolupráce při opravách sakrálních staveb v majetku církví.
  4. Vytvoření základu kalendáře stavbařských výročí v Libereckém kraji.
  5. Spolupráce s odbornými školami v oblasti, podpora studentských soutěží.
  6. Spolupracovat s ostatními organizacemi na projektu „Soutěž Stavba roku Libereckého kraje (dvanáctý ročník).
  7. Spolupráce s Regionálním stavebním společenstvím a ČSSI v rámci uzavřené dohody v oblastech působnosti Komory.
  8. Podporovat odborné exkurze a zájezdy organizované ve spolupráci s Regionálním stavebním společenstvím a ČSSI.
  9. Spolupracovat v rámci své působnosti ve Sdružení pro rozvoj Libereckého kraje.

A na závěr.
Podařilo se nám plnit všechny úkoly vytčené valnou hromadou oblasti v roce 2015. Nejslabším místem byla kontrola deníků autorizovaných osob, kde bychom rádi překonali hranici 10% zkontrolovaných autorizovaných osob oblasti za rok.
V letošním roce bychom chtěli přitáhnout k malé skupince aktivních spolupracovníků další, kteří by nám pomohli naplňovat stanovené cíle i dále rozvíjet naši činnost v oblasti. Uvítali bychom i korespondenční spolupráci při připomínkování návrhů zákonů, které se nám díky aktivitám pražského vedení nyní dostávají do rukou. A doufáme ve vyšší účast na akcích, které připravujeme.
Prestiž Komory vytváříme my všichni, svým chováním na všech úrovních své činnosti! Pokud máte pocit, že máte k tomu co sdělit, těšíme se na vás v naší oblastní kanceláři.

Děkuji za pozornost.
Ing. Karel Urban
28. 1. 2016