Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě

Přihlášení

Město a konverze industriálních areálů Téma 21. ročníku mezinárodní konference Městské inženýrství 2016

Město a konverze industriálních areálů Téma 21. ročníku mezinárodní konference Městské inženýrství 2016

Dne 10. 6. 2016 se uskuteční 21. ročník mezinárodní konference Městské inženýrství 2016, který je věnován tématu Město a konverze industriálních areálů. Záštitu nad pořádáním letošní konference přijala Ing. Karla Šlechtová, ministryně pro místní rozvoj České republiky a Mgr. Daniel Herman, ministr kultury České republiky.  Tradičními partnery jsou hejtman Karlovarského kraje a primátor města Karlovy Vary. 

S radostí přijímám Vaši žádost o udělení záštity mezinárodní konferenci Městské inženýrství Karlovy Vary 2016, s tématem Město a konverze industriálních areálů, a konferenci uděluji svoji záštitu,“ napsala Ing. Karla Šlechtová, ministryně pro místní rozvoj České republiky. Mgr. Daniel Herman, ministr kultury České republiky, připojil rozsáhlejší vzkaz pro účastníky konference: „Smysluplnou konverzi industriálních areálů, prohlášených za kulturní památky, která by nalezla nové odpovídající využití pro tyto stavby a současně zachovala jejich památkovou hodnotu, pokládám za jeden z největších problémů současné památkové péče. Domnívám se, že podobné problémy mají i další evropské země. Z tohoto důvodu vítám, že konference je pořádána na mezinárodní úrovni, kde je lepší příležitost seznámit se i se zkušenostmi ostatních zemí“.

Problematika industriálních areálů a jejich konverzí je v posledních letech velice často skloňovaným tématem mnoha odborných konferencí či seminářů. Její význam je možné sledovat i na množství vzniklých spolků, organizací a dalších zájmových skupin, které si kladou za cíl seznámit nejenom odbornou, ale i širokou veřejnost s aktuální situací a problémy, které provázejí tyto areály. Na nutnost zabývat se tímto tématem je mnohdy poukazováno s patřičnou intenzitou;  a v mnohých případech dochází za podpory veřejné správy, odborníků a veřejnosti k úspěšným konverzím industriálních areálů.

Areály opuštěné či nevyužívané, s určitou mírou kontaminace, u kterých byla zanedbána údržba, a které chátrají, svým vzhledem se negativně podílejí na vzhledu bezprostředního okolí i města, bývají často označovány termínem brownfields. V současné době, kdy prostřednictvím digitálních technologií a výpočetní techniky vstupujeme do období tzv. čtvrté industriální revoluce, dochází často k situaci, že průmyslové stavby a areály, jejichž kořeny můžeme vysledovat až do počátků první průmyslové revoluce, nevyhovují současným požadavkům. Zpravidla se jedná o nevhodnost z hlediska monofunkčnosti, menších nároků na prostor, nevhodné řešení z hlediska uplatnění inovačních technologií a především nevhodnost z hlediska ekonomického.

Konverze industriálních areálů bývá velice náročná a mnohdy je i nereálná. Mezi typické překážky konverzí patří  zatížení objektu památkovou ochranou, nedostatek finančních prostředků, negativní postoj veřejnosti či veřejné správy, kontaminace území, náročnost projektového řešení, nepříznivý právní rámec a mnoho dalších.

Téma letošní konference zahrnuje širokou problematiku integrovaného přístupu k rozvoji měst a obcí. Společným jmenovatelem této problematiky je požadavek všestranné předinvestiční přípravy řešení. Za klíčové je však nutno považovat financování s možností využití podpory ze strukturálních a investičních fondů Evropské unie. Problematika industriálních areálů se týká celého středoevropského prostoru. Řešení industriálních areálů má mimořádný význam pro celkový urbanistický koncept města nebo širšího prostoru. Specifická pozice industriálních areálů a jejich nového využití musí korespondovat s možnostmi a potřebami jednotlivých měst a území. Výrazná a nezbytná je role veřejné správy, a to v rovině jak lokální, tak celostátní. V některých případech mají mimořádnou roli orgány památkové péče, ale i nevládní organizace a zapojení veřejnosti.

 

Sborník přednášek v české a německé verzi 21.ročníku MI 2016 vychází s finanční podporou Karlovarského kraje. 

 

Partneři letošního ročníku:

Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě, Český svaz stavebních inženýrů, Platforma Industriální stopy, Bayerische Ingenieurkammer Bau, Ingenieurkammmer Sachsen, Ingenieurkammer Thüringen, Slovenská komora stavebných inžinierov, Verband beratender ingenieure (VBI), Česká společnost městského inženýrství ČSSI, Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, Regionální stavební sdružení Karlovy Vary, Fakulta stavební VŠB-TU Ostrava, Fakulta stavební VUT v Brně.

 

Součástí konference jsou odborné exkurze pořádané den před a den po konání konference;  je možné konstatovat, že i v této oblasti mají severozápadní Čechy účastníkům co nabídnout. Neoficiální součástí konference jsou i pravidelná setkání přednášejících a čestných hostů s představiteli města Karlovy Vary a Karlovarského kraje pořádaná v předvečer konání konference. Večer, v den konání konference, se také uskuteční slavnostní večer Dnů stavitelství a architektury v Městském divadle Karlovy Vary.

Věříme, že naše unikátní mezinárodní konference, konaná bez jediného přerušení již 21 let, má před sebou další perspektivu. Příští ročník by měl být věnován příkladům spolupráce městských inženýrů s městskými architekty.

Novináři jsou na této konferenci vítáni jako hosté, prosíme, aby vyplnili závaznou přihlášku (příloha č. 1)
do 7. 6. 2016 a odeslali na e-mailovou adresu karlovyvary@ckait.cz a srafajova@ckait.cz. Vstup je pro novináře bezplatný.

 

Příloha č. 1             Přihláška na 21. mezinárodní konferenci Městské inženýrství Karlovy Vary 2016
Příloha č. 2             Historie mezinárodní konference Městské inženýrství Karlovy Vary
Příloha č. 3             Obsah Sborníku MI 2016 Město a konverze industriálních areálů

 

Mgr. Soňa Rafajová, mediální a inzertní manažerka ČKAIT, 731 503 285, srafajova@ckait.cz 

06. 06. 2016