Poradenství – přístupnost a bezbariérové užívání staveb
ČKAIT pro své členy nabízí bezplatné poradenství v celé šíři problematiky přístupnosti a bezbariérového užívání pozemních staveb a staveb dopravní infrastruktury. Poradenství poskytuje Ing. Renata Zdařilová, Ph.D. online formou nebo prezenčně v Ostravě.
UPOZORNĚNÍ: Na stránkách NIPI bezbariérové prostředí o.p.s. je uvedena informace, že organizace pozastavila svou činnost, a současně jakým způsobem je od 1. 4. 2025 zajištěna konzultační činnost včetně metodických stanovisek. Neoprávněně je zde uveden odkaz na Českou komoru autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT) a Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), odbor stavebního řádu. ČKAIT a MMR žádali o bezodkladné odstranění této informace z citované webové stránky, což se doposud nestalo. ČKAIT poskytuje poradenství v níže uvedeném rozsahu a specifickým detailům. ČKAIT neposkytuje metodická stanoviska a vyjádření k dokumentaci stavby – viz informace v aktualitách. |
Předmětem poradenství je metodický výklad nového kaskádovitého uspořádání stavebního práva v oblasti přístupnosti do tří úrovní – stavební zákon č. 283/2021 Sb., ve znění pozdějších předpisů, vyhláška č. 146/2024 Sb., o požadavcích na výstavbu a ČSN 73 4001 Přístupnost a bezbariérové užívání.
Stavební zákon v § 13 písm. d) nově stanoví definici přístupnosti a návazně v § 149 písm. b) je uveden výčet staveb, u nichž musí být zohledněna přístupnost pro osoby s omezenou schopností pohybu nebo orientace. Rozsah tohoto požadavku pro jednotlivé typy staveb a jejich prostory cíleně konkretizuje vyhláška o požadavcích na výstavbu. Konkrétní technické parametry pak stanoví nová národní technická norma ČSN 73 4001 Přístupnost a bezbariérové užívání.
Vyhláška o požadavcích na výstavbu má ve vztahu užití ČSN 73 4001 zaveden tzv. výlučný odkaz. Na základě tohoto odkazu je norma nebo její část závazná v celém rozsahu příslušného ustanovení vyhlášky a není možné se od ustanovení normy odchýlit. Její použití je povinné. Rozsah použití této normy pro jednotlivé typy staveb a jejich prostory pak stanoví příslušná ustanovení této vyhlášky odkazující se na splnění požadavků na přístupnost. Z toho vyplývá, že příslušný článek normy je vždy závazný ke konkrétnímu požadavku vyhlášky a je tedy nutné aplikovat vyhlášku a normu souběžně.
Službu organizačně zajišťuje Středisko vzdělávání a informací ČKAIT a pro členy ČKAIT je bezplatná.
Konzultace pouze e-mailem
OBJEDNÁNÍ: | Mgr. Eva Stropková, estropkova@ckait.cz, Tel.: +420 227 090 211 Středisko vzdělávání a informací ČKAIT (SVI) |
Podklady ke konzultacím přijímáme pouze e-mailem (viz výše), ne přes úložiště.
Požadavky na zasílané materiály: text .doc, výkresy .pdf, fotografie .jpg.
Prezenční konzultace v Ostravě na základě objednání – každou poslední středu v měsíci, 14 – 16 hod.
OBJEDNÁNÍ: | ostrava@ckait.cz, tel.: +420 555 508 432 |
MÍSTO KONÁNÍ: | Oblastní kancelář ČKAIT Moravskoslezský kraj, ul. 28. října 150, Ostrava |