Efektivní navrhování a posuzování ČOV
Pořadatel
Klíčové slovo
(Cílem je pochopení širších souvislostí majících vliv na životní prostředí – koloběh dusíku, vliv různých forem dusíku na zdraví a ŽP, vztah k trofizaci vod a také třeba to, proč správcové toku někdy sypou dusičnany do přehrad.)
- Dusík – teorie kolem dusíku – formy dusíku (aneb jak si číst v rozboru vody) – Ing. Jana Matysíková
(Popis různých forem dusíku a mechanismus přechodu mezi nimi, vysvětlení pojmů vyskytujících se v rozborech vod a vztahy mezi hodnotami v rozborech, vztah obsahu různých forem dusíku k dalším posuzovaným parametrům. A také třeba odpověď na otázku, proč je někdy na odtoku z ČOV víc amoniaku než na nátoku.)
- Legislativní požadavky na dusík v odpadních vodách a vhodné technologie k jeho odstranění – Ing. Karel Plotěný
(Požadavky v NV – případně již i z nových připravovaných NV a teoretické postupy, jak požadovaných hodnot dosahovat. A také třeba ukázka rychlé kontroly parametrů ČOV s využitím znalostí o vztahu mezi koncentrací amoniaku a ostatními parametry.)
- Řešení konkrétních případů z praxe při ČOV – nitrifikace a denitrifikace u malých a větších zdrojů klasickými metodami a s podporou netradičních způsobů sanitace – Ing. Karel Plotěný
(Komunální ČOV, vegetační ČOV, domovní ČOV – co funguje a co nemůže fungovat – příklady z praxe. Třeba ukázka toho, jak minimalizovat hodnoty dusíku na odtoku z objektu užívaného jen občas.)
- Odstranění amoniaku z průmyslových vod jinými než biologickými formami – Ing. Marek Holba, Ph.D.
(Přehled metod používaných při čištění průmyslových odpadních vod, klasické postupy i poznatky z výzkumných prací.)
- Nejnovější poznatky z výzkumu – projekt Anammox – Ing. Ondřej Škorvan
(Představení technologie podstatně šetřící náklady na odstranění dusíku z odpadních vod – jeden z postupů, jak snižovat energetickou náročnost ČOV.)
- Dusík ve vzduchu a odstranění amoniaku ze vzduchu – Ing. Ondřej Unčovský
(Přehled technologií na odstranění amoniaku ze vzduchu – od klasických postupů, jako jsou pračky vzduchu, až po nejnovější výsledky výzkumu – fotokatalytickou oxidaci.)
Účastníci semináře získají přehled o formách dusíku, mechanismu přeměny mezi nimi, a hlavně o praktickém dopadu těchto procesů jak na navrhování ČOV, tak i na čištění vzduchu. Dozví se také o významu a vlivu jednotlivých forem dusíku na životní prostředí. Pochopení souvislostí pak může pomoct jak při posuzování návrhů likvidace nežádoucích forem dusíku (úředníci), tak i k optimalizaci návrhu na čištění vod a vzduchu (projektanti), a tedy celkově k nemalé úspoře prostředků (investoři). Ve výsledku pak k zefektivnění použití prostředků vynaložených na ochranu přírody (stát). Kdyby nic jiného, tak se účastnící naučí vidět rozbor vody v souvislostech.