Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě

Přihlášení

Energetická náročnost budov 2017

Energetická náročnost budov 2017

Pořadatel

Druh akce
seminář
Trvání
4 hodiny
Počet bodů
1.0
Archiv
Ne
Přednášející (jméno)
prof. Ing. Karel Kabele, CSc.
Přednášející (pracoviště)
1- prof. Ing. Karel Kabele, CSc./Ing. Jaroslav Šafránek, CSc. 2- Ing. Jiří Petlach/Ing. Miloslav Chlum 3- Ing. arch. Josef Smola/Ing. arch. Dalibor Borák
Hlavní odborné téma – program akce
1) Budovy s téměř nulovou spotřebou energie 2017 (1,5 hod.)

a) Legislativní požadavky plynoucí ze změn zákona č. 406/2000 Sb. ve znění dalších úprav a změn jeho prováděcích vyhlášek na navrhování budov s téměř nulovou spotřebou energie.
- změny zákona 406/2000 Sb. ve znění zákona č. 103/2015 Sb. mající vliv na energetické hodnocení budov, zejména budov s nulovou spotřebou energie,
- změny vyhlášky č. 78/2013 Sb. ve znění vyhlášky č. 230/2015 Sb., vyhlášky č. 480/2012 Sb. ve znění vyhlášky č. 309/2016 Sb. upravující energetické hodnocení budov.
b) Vliv návrhu tepelně technických vlastností konstrukcí obvodového pláště budov na energetické hodnocení budovy s téměř nulovou spotřebou energie.
- vliv volby součinitelů prostupu tepla plných konstrukcí a výplní otvorů na hodnocení energetické náročnosti budovy,
- vliv volby plochy výplní otvorů a jejich tepelně technických vlastností na hodnocení energetické náročnosti budovy,
- možné materiálové varianty skladeb stěnových, střešních a podlahových konstrukcí,

2) Efektivní větrání pro zdravé obytné prostředí (1,5 hod.)

3) Koncepce udržitelných obytných celků a jejich infrastruktura (1 hod.)
Typ
B
Souhlas se zpoplatněním
ANO

Výstavba současných budov je již několik let ovlivňována požadavky na plnění kritérií energetické náročnosti směřující k roku 2020, kdy všechny nové budovy budou muset splňovat požadavky na budovy s téměř nulovou spotřebou energie. V semináři budou shrnuty aktuální požadavky zákona a vyhlášek, metodika návrhu budov s téměř nulovou spotřebou energie a první zkušenosti z jejich realizace a provozu se zaměřením na vypočtené a naměřené hodnoty energetické náročnosti a kvalitu vnitřního prostředí. V další části bude řešena problematika efektivního větrání především obytných budov a na závěr bude prezentován pohled architekta na očekávaný vývoj infrastruktury a konceptu moderních sídel a sídelních celků s příklady ze zahraničí.