Experimentální vyšetřování skutečného stavu stavebních konstrukcí - webinář
Přednášející:
Ing. Martin Krejcar, CSc. (experimentální vyšetřování konstrukcí)
Ing. Petra Chlopčíková (diagnostický průzkum konstrukcí, experimentální měřicí technika)
Anotace: Přednáška bude věnována experimentálnímu vyšetřování skutečného stavu stavebních konstrukcí metodami statiky a dynamiky stavebních konstrukcí. Pro komplexní pohled na problematiku ověřování skutečného stavu stavebních objektů bude stručně pojednáno také o souvisejících postupech, zejména o prohlídkách konstrukcí a o diagnostickém průzkumu zaměřenému převážně na vyšetřování materiálových, případně i geometrických parametrů stavebních konstrukcí. Dále bude prezentován přehled experimentálních metod z hlediska standardních i nestandardních (v normách neuvedených) postupů včetně podrobnějšího popisu metod, úskalí při plánování experimentů a přípravě podkladů, realizace na místě, vyhodnocení naměřených dat a interpretace výsledků. Budou též zhodnoceny výhody a nevýhody jednotlivých metod, jejich přednosti a nedostatky, vhodnost a nevhodnost pro naplnění účelu měření v obecných případech. Větší část přednášky pak bude věnována konkrétním experimentálním měřením, která budou rozebrána z hlediska účelu měření, použitých metod, způsobu realizace na místě, přehledu výstupů z měření, interpretace získaných výsledků a obecných závěrů pro obdobné případy. Vybrány budou zejména případy zajímavé z hlediska metodiky vyšetřování, ale také stavby, které byly problematické z hlediska jejich stavu (stáří, degradace, poruchy). Postupně zde budou prezentována experimentální měření na stavbách pozemního stavitelství, inženýrského stavitelství i mostního stavitelství (mosty a lávky).
Program:
- Úvodní slovo, přehled náplně přednášky.
- Komplexní systém používaný pro zjišťování skutečného stavu konstrukcí.
- Diagnostický průzkum (Ing. P. Chlopčíková).
- Přehled experimentálních metod.
- Experimentální metody využívající postupy statiky stavebních konstrukcí.
- Experimentální metody využívající postupy dynamiky stavebních konstrukcí.
- Dlouhodobá sledování stavu konstrukcí.
- Měřicí technika a vybavení moderní akreditované laboratoře (Ing. P. Chlopčíková).
- Vyšetřování skutečného stavu staveb pozemního stavitelství (podzemí Stalinova pomníku na Letné v Praze, katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha). - 2 -
- Vyšetřování skutečného stavu staveb inženýrského stavitelství (základy spalovacích a parních turbogenerátorů v elektrárně Počerady, nejvyšší komín v Evropě v Trbovlje (Slovinsko), ocelové komíny (Arab Potash Company Jordánsko), komín v areálu Škoda Mladá Boleslav)
- Vyšetřování skutečného stavu mostů a lávek (most na ulici Jateční v Plzni, most Hapalova v Brně, významné silniční mosty v Praze, Nuselský most, most Staňkov, tramvajový most Barrandov Praha, železniční most Česká Skalice, oblouková lávka Černý kříž Šumava, lávka přes Orlici v Hradci Králové, zavěšená lávka nad tratí Ústí Most atd.)
- Dlouhodobé sledování mostů (most na ulici Jateční v Plzni, mosty v Praze - Nuselský, Hlávkův, Štefánikův, Čechův, most na D8 u Prackovic nad Labem)
Místo konání: online
Datum konání: 4. 4. 2023
Čas konání: 14.00 - 18.00 hod.
Organizační garant: Petr Javorik, IT specialista, tel: 227 090 218
Kontaktní osoba: Hana Hričinová, tajemnice oblasti, tel.:734 860 963, e-mail: plzen@ckait.cz
Pro členy ČKAIT uzdarma. Pro nečleny ČKAIT vstup zpoplatněn 800kč. Uhraďte na účet komory 109270792/0300 v.s. datum akce 04042023 , do poznámky: Pořadatel akce: OK Plzeň, jméno účastníka, druh akce - webinář. Potvrzení o platbě zašlete na plzen@ckait.cz, přijde Vám potvrzení o registraci. V den přednášky Vám přijdou přihlašovací údaje. Pro členy ČSSI a studenty odborných škol stavebních zdarma. Pro členy ČKA je vstup zpoplatněn 500 Kč. Studenti podají žádost nejméně 3 dny před akcí na plzen@ckait.cz.
Technické informace a požadavky:
- Adresa: internetový odkaz bude zaslán na Váš email den před konáním (proto je email při přihlášení povinný)
- Datová linka: >1 Mb/s
- Audio vybavení: reproduktory/sluchátka
- Webový prohlížeč: podpora (přehrávání) HTML5
Webinář je možné absolvovat nejen živě, ale i se zpožděným začátkem. To znamená, že osoba přihlášená v kalendáři akcí může tento webinář zhlédnout i později, a to až do cca 8 hod. ráno následujícího dne (dtto „červené tlačítko“ u TV; upozorňujeme, že již není přístupný chat). I toto zhlédnutí je akreditováno v rámci CŽV. Všem, kteří absolvují webinář bez ohledu na to, zda online nebo zpožděně, bude zasláno potvrzení o účasti. Pozor, zpožděné zhlédnutí není totéž jako záznam webináře.
Webinář je akreditován v projektu Celoživotního vzdělávání ČKAIT a je hodnocen 1 bodem. Více informací o semináři naleznete v databázi CŽV.
Poznámka: Svoji neúčast omlouvejte nejpozději den před termínem konání. Autorizované osobě, která v průběhu kalendářního roku CŽV (leden-prosinec) dosáhne tří neomluvených absencí, nebude od data třetí absence umožněna on-line registrace na akce ČKAIT po dobu následujících 12 měsíců.