Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě

Přihlášení

Zásady uhlíkové neutrality budov

Zásady uhlíkové neutrality budov

Druh akce
webinář
Trvání
6 hodin
Určeno pro: cílová skupina (projektanti, studenti…)
pro architekty, projektanty, energetické specialisty pro odbornou veřejnost pro studenty a pedagogy VŠ, SŠ
Počet bodů
1.0
Archiv
Ne
Přednášející (jméno)
Ing. Michal Čejka, Centrum pasivního domu, PORSENNA ENERGY s.r.o.
Přednášející (pracoviště)
Ing. Michal Čejka, Centrum pasivního domu, PORSENNA ENERGY s.r.o. - specialista na energetiku budov a obnovitelné zdroje energie, člen pracovní skupiny MPO k vyhlášce č.264/2020 Sb., vyhlášce 140/2021 Sb. a vyhlášky 141/2021 Sb., člen pracovních skupin k přípravě programů podpory (NZÚ, OPŽP).
Hlavní odborné téma – program akce
Energetická náročnost v širších souvislostech
LCA (Life Cycle Assessment) a GWP (Global Warming Potential)
Bezemisní budovy, budovy s nízkou uhlíkovou stopou, pasivní a nulové domy
Efektivní návrh nové budovy - od architektonicko stavebního konceptu, přes obálku budovy po účinné technologie
Typ
A
Zpětná vazba – hodnocení účastníky (ano / ne)
Zpětná vazba – hodnocení účastníky
Souhlas se zpoplatněním
ANO

Navrhujete a projektujete novostavby a chcete se zorientovat ve stále se zpřísňujících požadavcích na energetickou náročnost budov? Zajímají Vás základní principy LCA (Life Cycle Assessment) a chcete porozumět principům GWP (Global Warming Potential) a dalším souvisejícím aspektům. Právě pro Vás je určen tento webinář, ve kterém se dozvíte jak efektivně navrhovat bezemisní budovy, domy s nízkou uhlíkovou stopou, pasivní či nulové.

Posuzování uhlíkové stopy budovy se skládá z výpočtu Potenciálu globálního oteplování (GWP – Global Warming Potential), který je výsledkem spotřeby provozních energií, zabudovaných stavebních materiálů a energie spotřebované na výstavbu, renovaci a odstranění. To vše jsou spojené nádoby, které vytváří obrázek o uhlíkové náročnosti výstavby v 50letém horizontu užívání budovy. Lepších výsledků dosáhnou budovy s velmi nízkou energetickou náročností (např. nízkou spotřebou na vytápění a chlazení), ty, které svou spotřebu pokryjí obnovitelnými zdroji energie či budou připojeny na dálkový bezemisní zdroj energie, nebo ty, které využijí materiály s nízkou uhlíkovou stopou či s delší životností. Cílem je, aby architekti a projektanti navrhovali budovy s co nejmenší spotřebou energie a měli přehled o tom, jakou úroveň uhlíkové stopy mají jednotlivá konstrukční a materiálová řešení.
Kurz je proto rozdělen na 2 hlávní části. První se zabývá oblastí energetické náročnosti budov a tvorbě energetického konceptu - základní pravidla efektivního návrhu od architektonických souvislostí, přes obálku až po účinné technologie, energetická optimalizace rodinného domu v praxi obsahující vyhodnocení dopadu na energetickou náročnost budovy a výši investičních nákladů.

Druhá část se pak věnovuje LCA (Life Cycle Assessment) a GWP (Global Warming Potential), přičemž kurz je přizpůsoben probíhající národní implementací GWP do energetických průkazů budov (EPC). Školení se zaměřuje na základní principy LCA a GWP a jejich významu v klimatické vědě, možností sběru dat a jejich analýzy pro výpočty GWP a možností využívat výsledky GWP v EPC a zprávách o udržitelnosti.