Geotechnické problémy vodních staveb
Klíčové slovo
Geotechnické a hydraulické problémy vodohospodářských staveb:
V rámci semináře bude proveden souhrnný popis vodních děl a jejich typů ve vazbě na funkci a konstrukční uspořádání. Budou zmíněny vybrané problémy, hydraulické a geotechnické poruchy. Přehled bude zaměřen na bezpečnost vodních děl a jednotlivé mezní stavy.
Proudění podzemní vody
Při posuzování bezpečnosti hydrotechnických staveb je třeba počítat s účinky průsaků vody zemními konstrukcemi a také podložím vodních děl. Účinky prosakující vody se projevují vývojem pórových tlaků v zeminách a objemovým zatížením. tyto účinky je třeba zohlednit při geotechnických výpočtech. Seminář bude obsahovat přehledné teoretické základy proudění podzemní vody ve vazbě na používané programové vybavení. Budou uvedeny praktické příklady použití jednotlivých typů modelů se zaměřením na zadávání vstupních dat a zejména na interpretaci výsledků.
Téma 2 (13. 10. 2016)
Laboratorní zkoušky v geotechnice – rozdělení, principy, měření, vyhodnocení
Pro analýzy zemních hrází je nutné určit vstupní parametry. Tato část semináře bude věnována popisu laboratorních zkoušek používaných v mechanice zemin. Budou detailně probrány jednotlivé přístroje. Hlavní důraz bude kladen na triaxiální přístroj. U každé zkoušky bude pohovořeno o přípravě vzorků, měření a vyhodnocení zkoušky. Záměrem je i fyzické představení vybraných laboratorních přístrojů.
Geotechnický monitoring - přehled, zařízení, veličiny, přesnost
Geotechnický monitoring je důležitou součástí výstavby či provozu inženýrského díla, a to zejména pokud spadá do třetí geotechnické kategorie. Geotechnický monitoring je důležitým prvkem v řízení geotechnických rizik a rovněž i pro observační metodu. V této části bude prezentován princip monitoringu a základní principy měřících systémů.
Téma 3 (20. 10. 2016)
Posuzování bezpečnosti vodních děl
Bude uvedena související terminologie a postupy hodnocení bezpečnosti vodních děl ve vazbě na předpisy a dostupné podklady. Systematicky budou uvedeny postupy, jejichž základem je hodnocení bezpečnosti vodních děl podle stupně bezpečnosti a metodou dílčích součinitelů (mezních stavů). Pro jednotlivé scénáře porušení díla budou formulovány podmínky mezního stavu. Diskuzi bude podrobena volba požadovaného stupně bezpečnosti a hodnoty dílčích součinitelů.
Filtrační stabilita zemin
Bude popsán mechanismus porušení zemin filtrační nestabilitou. Na základě rozboru jednotlivých typů filtračních deformací budou formulovány mezní stavy odpovídající geometrickým a hydraulickým kritériím.
Téma 4 (27. 10. 2016)
Metody mezní rovnováhy - metody, jejich porovnání, programové vybavení, zkušenosti
V první části této tématiky budou prezentovány metody mezní rovnováhy, které se standardně používají pro stabilitní analýzu. Alternativou ke standardním metodám mezní rovnováhy (např. Bishop, Spencer) je využití analýzy vycházející z metody konečných prvků (MKP).
Obsahově bude tato část přednášky zaměřena na zhodnocení výhod a nevýhod obou postupů. Pozornost bude dále věnována především druhému přístupu – bude ozřejměn princip metody redukce parametrů smykové pevnosti a její omezení. Dále budou uvedeny základní doporučení pro stabilitní analýzy s využitím MKP.
Modely chování - přehled, typy úloh, strategie, možnosti použití
Výběr vhodného materiálového (konstitutivního) modelu představuje jeden ze základních předpokladů úspěšného využití metody konečných prvků a dalších metod v geotechnice.
Seminář je zaměřen na problematiku vodních děl z pohledu geotechniky. Seminář bude věnován těmto oblastem: 1. Geotechnické a hydraulické problémy vodohospodářských staveb; 2. Proudění podzemní vody; 3. Laboratorní zkoušky v geotechnice – rozdělení, principy, měření, vyhodnocení; 4. Geotechnický monitoring - přehled, zařízení, veličiny, přesnost; 5. Posuzování bezpečnosti vodních děl; 6. Filtrační stabilita zemin; 7. Metody mezní rovnováhy - metody, jejich porovnání, programové vybavení; 8. Modely chování - přehled, typy úloh, strategie, možnosti použití. Seminář je rozdělen do čtyř denních kurzů (6. 10; 13.10; 20.10 a 27. 10. 2016).