Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě

Přihlášení

Prováděn staveb. Využité inormačního modelu budovy v praxi (BIM)

Prováděn staveb. Využité inormačního modelu budovy v praxi (BIM)

Pořadatel

Druh akce
seminář
Trvání
4 hodiny

Klíčové slovo

Počet bodů
1.0
Archiv
Ne
Přednášející (jméno)
Ing. Ladislav Bukovský
Přednášející (pracoviště)
Ing. Petr Tomáš ,Ing. Štěpánka Tomanová, Ing. Michal Jirát, Ing. arch. Viktor Johanis, Ing. arch. Petr Vaněk
Hlavní odborné téma – program akce
1. BIM jako moderní metoda projektování
Moto: „BIM nemusí být budoucnost, BIM může být současnost!“
Úvodní příspěvek semináře představí BIM proces jako novou metodiku práce, která je nazývána jako Informační model budovy, označovaného zkratkou BIM (z angl.: Building Information Modeling).
2. Od návrhu přímo do výroby
Moto: „BIM není one man show“
Ukázka principu BIM jako jednoho ze základních pilířů návrhového procesu staveb v architektonické praxi. Projektování pomocí BIM bude představeno na příkladech projektů z architektonické kanceláře. Zpracovávání architektonických studií a stavebních částí projekčního procesu touto metodou se snahou o přesah BIMu do celého stavebního procesu a s tím spojené výhody, ale i možné komplikace.
3. Výhody využití BIM v projekční praxi
Moto: „Nechci tahat čáry, projektujiBIM!“
BIM projektování je pouze částí celého BIM procesu v průběhu životního cyklu stavby. Cílem příspěvku je nastínit výhody a úskalí BIM projektování, přiblížit princip využití virtuálního 3D modelu stavby ve všech projekčních fázích. Použití modelu projektantem stavebně technického řešení pro zpracování stavební části, přípravě podkladů pro profese a následně k jejich koordinaci.
4. BIM spolupráce statika s architektem
Nové možnosti výměny dat mezi projektanty s ohledem na maximální možné zachování informací o konstrukci. Přenosový soubor IFC, jeho možnosti a nastavení ve výpočetním softwaru SCIA Engineer. Roundtrip resp. opakované převody dat a sledování změn v konstrukci. Nutné úpravy modelu ve výpočetním programu po načtení IFC-souboru a příklady použití
5. BIM z pohledu projektantů technických zařízení budov
Moto: „Člověk je tvor společenský. Proč tedy nepoužívat BIM pro lepší společnou práci!“
Přehled hlavních výhod, které poskytuje informační model budovy při projektování instalací v budově. Ukázkové příklady využití modelu budovy pro zpracování vybraných technických výpočtů a zjednodušení předávání podkladů mezi profesemi, detekci kolizí a použití modelu při údržbě instalací již hotového objektu.
6. BIM v přípravě a správě dopravních staveb
Moto: „BIM je silným nástrojem pro přípravu a správu zejména dopravních a navazujících staveb (železnice, silnice, metro) i s ohledem na principy udržitelné výstavby“
Možnosti přípravy a správy dopravních staveb za použití nástrojů Informačního modelování staveb (BIM). Budou naznačeny specifické přístupy k liniovým stavbám, uvedeny nástroje a možnosti ke zvýšení efektivity, kvality a snížení investičních i provozních nákladů.
7. BIM vs. normy a legislativa
Jak informační model budovy ovlivňuje stávající normy a legislativu? Základní rozlišení obecného pojmu BIM a openBIM, představení buildingSMART. Stav normalizace v oblasti BIM, rozdělení norem do skupin podle využití a srovnání vývoje v okolních zemích. Ukázka
významu použití BIM v praxi.
8. Slovo závěrem a představení činnosti Odborné rady pro BIM
Cílem příspěvku je představení činnosti občanského sdružení Odborná rada pro BIM (CzBIM) a jejího směřování. Mezi hlavní aktivity CzBIM patří organizování odborných konferencí, přednášek i dalších aktivit, které pomohou postupnému zavádění technologie informačního modelu (BIM) do praxe.
Typ
B
Souhlas se zpoplatněním
ANO

Informační model budovy (z angl. Building Information Modeling – BIM) je proces vytváření a správy dat o budově během jejího životního cyklu.
„BIM proces změní dosavadní způsob spolupráce - změní role, odpovědnosti, výuku a školení všech, kteří se pohybují v oboru stavebnictví.“ Jaký bude vývoj zavádění BIM v podmínkách ČR? Kdy se BIM prosadí v architektonické a projekční praxi? Jaké konkrétní výhody to jednotlivým účastníkům návrhového a realizačního procesu přinese? Jak ovlivní BIM smluvní vztahy a autorská práva? Kdy a jak se BIM projeví na legislativní úrovni? Jak BIM efektivně zavést do praxe?