Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě

Přihlášení

9 let Ceny Inženýrské komory

9 let Ceny Inženýrské komory

V preambuli Ceny Inženýrské komory (cena-komory) najdeme slova o prezentaci a zviditelnění kvalitních stavebních a technologických inženýrských návrhů ze všech autorizačních oborů a specializací, uplatnění ve stavebnictví a seznámení s těmito návrhy, včetně představení jejich autorů širší odborné i laické veřejnosti.

Sedmičlenná hodnotitelská porota ČKAIT v průběhu let za ročníky I. až IX. hodnotila celkem 128 inženýrských návrhů, které splnily podmínky soutěže; z těch vybrala a ocenila 22 návrhů, 1 návrh dostal zvláštní ocenění, 2 návrhy obdržely čestné uznání, 8 návrhů bylo v kategorii zvláštního ocenění za ekologii. Porotě zpočátku předsedal Ing. Jindřich Pater, místopředseda ČKAIT, později byl nahrazen členem představenstva Ing. Jiřím Vogelem. Nyní je předsedou další člen představenstva Ing. Pavel Pejchal, CSc. Členy hodnotitelské poroty ČKAIT jsou prof. Ing. Josef Aldorf, DrSc., Ing. Svatava Henková, prof. Ing. Vladimír Křístek, DrSc., Ing. Jindřich Pater, Ing. Pavel Štěpán, prezident ČSSI a prof. RNDr. Ing. Petr Štěpánek, CSc., rektor VUT Brno. Porota, složená ze zástupců ČKAIT, ČSSI a VŠ, vždy hodnotila původnost návrhu a funkčnost řešení, přínos životnímu prostředí, kreativní a technicky jedinečné řešení návrhů, použití nové technologie, schopnost aplikace a realizace, příp. tematické zaměření.

Cena Inženýrské komory je pro inženýry vždy jedinečnou příležitostí, jak prezentovat svá díla. O úrovni oceněných děl, která jsou svým způsobem vždy unikátní, svědčí i jiná ocenění, která získala (Stavba roku, cena Inženýrské akademie ČR a evropská cena ECCS) a ohlas děl na mezinárodních konferencích. V podmínkách soutěže cena-komory je dána také možnost zahrnutí inženýrského návrhu do soutěže na základě upozornění autorizovaných osob a dalších odborníků ze stavebnictví na kvalitní díla naplňující podmínky soutěže.

Mezi oceněnými stavbami (Udělené Ceny Inženýrské Komory za roky 2004 až 2012, příloha) najdeme významná díla, která svou kreativitou, harmonií, technickým řešením a začleněním díla do krajiny, ukazují na schopnost a originalitu řešení ze strany inženýrů, autorů staveb. Řadí se k nim např. mosty na mimoúrovňovém propojení silnice II/468 a průmyslové zóny v Třinci – Balinách, plavební komora České Vrbné, nový Tyršův most v Přerově, nebo Kočičí oči – lávka přes dálnici D8 u Ústí nad Labem. O této stavbě, oceněné v roce 2007 Cenou Inženýrské komory a zároveň i evropskou cenou ECCS (European Steel Design Awards), autor návrhu Ing. Václav Mach s kolektivem z VPÚ DECO Praha a.s., (Ing. Václav Mach je čestným předsedou ČKAIT, autorizovaný inženýr v oborech statika a dynamika staveb, geotechnika, mosty a inženýrské konstrukce) sdělil:

„Neobvyklé je statické řešení stavby ve velmi nepříznivých základových podmínkách. Přijatelné podloží je cca 25 m pod terénem a tvoří jej uhlí. Nad ním je neulehlá zemina zásypu vytěženého dolu. Dlouhé piloty, které by zasahovaly až do únosné vrstvy, by zároveň byly přitěžovány i působením sedajícího zásypu. Staticky určitá konstrukce, čtyři propojené konzoly, umožňuje přenést i značné deformace bez poškození. Dalším zajímavým prvkem byla i náhrada vytěžené zeminy u opěr lehkým kamenivem Liapor, tak aby svah nebyl stavbou vůbec přitížen. Odpadly tak pískové piloty, které byly původně navržené pro sanaci podloží. Evropská cena je i za propagaci tvarové variability při používání oceli ve stavebnictví. Trubková konstrukce byla původně zamýšlena i jako propagace našeho nedalekého výrobce ocelových trub - VTŽ Chomutov. Bohužel, úspěšná privatizace odstranila tuto konkurenční firmu z trhu.“

Ing. Vladimír Janata, CSc. (autorizovaný inženýr v oborech mosty a inženýrské konstrukce a statika a dynamika staveb) dostal s kolektivem autorů z firmy EXCON, a.s., Cenou Inženýrské komory několikrát (cena-komory) a obdržel i cenu Inženýrské akademie ČR (2005) za Ocelovou konstrukci zastřešení Sazka Arény.

„Naše oceněné stavby mají společného jmenovatele - předpětí v celkovém statickém schématu a snahu o pochopení základní filozofie statického návrhu každé stavby. První významnou konstrukcí s vneseným předpětím táhly byla před 10 lety střecha Sazka arény s prostorovým radiálním předpjatým vzpínadlem, kde koncepce řešení vyplynula ze zvoleného tvaru střechy a logiky statického a prostorového uspořádání. Zde jsme získali první zkušenosti s aplikací technologie předpínání ocelových konstrukcí staveb. V posledních deseti letech jsme následně vyprojektovali mnoho konstrukcí, kde se předpětí výrazně podílí na kvalitě a vzhledu díla. Vnesením předpětí do konstrukce táhly lze docílit příznivé redistribuce vnitřních sil, nadvýšení konstrukce a celkově lze dosáhnout nižší hmotnosti a tím i ceny konstrukcí. Předpjaté konstrukce také nabízejí architektům netradiční vzhled a často i splnění jejich představ o vzhledu konstrukce. V Exconu investujeme hodně času a prostředků do vývoje podpůrných technologií a postupů při projektování a výstavbě předpjatých konstrukcí, jako je tenzometrické a frekvenční měření předpětí táhel a lan, tvorbě a optimalizaci předpínacích postupů a vývoji konstrukčních detailů spojení táhel s konstrukcemi. Postupně se nám daří stále častěji společně s architekty spolupracovat již při koncepčním řešení staveb, což nás nesmírně těší a baví,“ uvedl Ing. Vladimír Janata, CSc.

Slavnostní vyhlášení vítězů Ceny Inženýrské komory 2013, 10. ročníku (Seznam přihlášených inženýrských návrhů na Cenu Inženýrské komory 2013, příloha) se uskuteční na Shromáždění delegátů ČKAIT dne 29. 3. 2014, součástí ocenění je cena (Cena Inženýrské komory, příloha) a finanční ohodnocení. Cenu Inženýrské komory předává předseda ČKAIT Ing. Pavel Křeček, místopředseda ČKAIT Ing. Jindřich Pater a předseda hodnotitelské poroty ČKAIT Ing. Pavel Pejchal, CSc.

Díla oceněných autorů budou prezentována v publikacích ČKAIT, včetně internetových stránek, v časopise Inženýrská Komora, Stavebnictví a v dalším odborném tisku. ČKAIT také připravila do foyer stavebních fakult v Praze, Brně a Ostravě reprezentační přehled Cen Inženýrské komory za uplynulá období.

Současně s vyhodnocením X. ročníku soutěže bude na Shromáždění delegátů ČKAIT vyhlášen XI. ročník Ceny Inženýrské komory 2014. Přihlášky, podrobné informace a podmínky soutěže budou k dispozici v oblastních kancelářích ČKAIT, kde jsou autorizovaní inženýři registrovaní, a na oficiálních stránkách Komory – www.ckait.cz.

29. 3. 2014 dostanou novináři tiskovou zprávu o Cenách Inženýrské komory 2013, informace o vítězných dílech, fotodokumentaci.

 

Mgr. Soňa Rafajová, mediální a inzertní manažer ČKAIT, srafajova@ckait.cz

26. 03. 2014