Akustické problémy v budovách: řešení v podobě vysoce účinných plovoucích podlah a systémů “Box.in-box”
Pořadatel
CDM Stravitec s.r.o.
- Úvod do koncepce box-in-box (BiB)
- Hlavní funkce BiB
- Kritéria návrhu BiB
- Hlavní funkce akustické plovoucí podlahy
- Kritéria návrhu plovoucích podlah
- Jak používat Stravi-dB, knihovnu protokolů o akustických zkouškách pro izolaci proti rázovému a vzduchovému hluku
- Případové studie
Rostoucí hustota osídlení a urbanizace zpřísňují požadavky na nízkou hladinu hluku a vibrací. To způsobuje nárůst poptávky po vysoce kvalitních a účinných systémech izolace hluku a vibrací v návaznosti na potřebu stavět rychleji, lehčeji a s většími rozpětími. Tyto trendy představují nové výzvy pro návrh vysoce výkonných systémů plovoucích podlah zaměřených na zmírnění vibrací a snížení nárazového a vzdušného hluku. Vhodným, ale nákladným opatřením je vyztužení konstrukce za účelem změny jejích dynamických vlastností.
Systémy plovoucích podlah jsou dnes součástí nejmodernějších stavebních technologií. Jsou nákladově efektivní a účinnou možností, jak zlepšit akustické vlastnosti našich budov. Plovoucí podlahy jsou obvykle vyrobeny z litého betonu nebo z lehkých panelů podepřených pružnými prvky, které přenášejí zatížení z plovoucí podlahy na podklad. Systém plovoucí podlahy může mít tři funkce nebo jejich kombinaci v závislosti na konečném cíli v návrhu budovy: izolaci hluku šířeného vzduchem, izolaci nárazového hluku a izolaci vibrací.
Plovoucí podlahy se používají tam, kde je třeba buď chránit oblast citlivou na hluk, nebo izolovat oblast, kde vzniká nadměrný hluk, izolovat pracovní podlahu od konstrukce a navrhnout ji tak, aby snesla zatížení v domácnostech, obchodech nebo průmyslu.
Plovoucí podlahy jsou běžně součástí systémů box-in-box instalovaných ve vysoce výkonných prostorech. Systémy box-in-box se používají k izolaci prostoru od sousedních prostor v budově. Cílem je nejen izolovat přenos zvuku přes dělící příčku (tj. stěnu nebo podlahu), ale také eliminovat vedlejší přenos zvuku přenášeného konstrukcí přes sousední konstrukční prvky. Obvykle se skládají ze systémů plovoucích podlah a pružně oddělených stěn a stropů.
V důsledku velké rozmanitosti aplikací a jejich zvláštností existuje několik variant akustických podlah a systémů box-in-box, které lze navrhnout tak, aby bylo lépe dosaženo integrity systému z hlediska hluku a vibrací a konstrukční či funkční integrity.
V tomto kurzu se budeme zabývat přehledem výkonnosti různých plovoucích podlah a systémů box-in-box, přičemž se podíváme na jejich různé výkonnostní rozměry a aplikace, které lépe slouží stejným charakteristikám, s odkazem na některé případové studie.