Snižování energetické náročnosti při komplexní obnově budovy
Pořadatel
Decentralizované zdroje tepla v budovách, efektivita investice a provozu, nařízení EU týkající se ErP a jejich dopad do praxe (Thermona,spol. s r.o.)
Otopný systém a jeho projektování včetně změn souvisejících se snížením energetických ztrát budovy, podlahové vytápění v budovách (Kermi s.r.o.)
Komínové a spalinové systémy v budovách (Almeva Eastern Europe s.r.o.)
Smysluplné využívání obnovitelných zdrojů v budovách (Regulus spol. s r.o.)
Energetická náročnost budov má rozhodující podíl v celkové energetické bilance státu, přičemž největší potenciál energetických úspor, 40 - 60%, představují bytové domy. Jejich průměrný věk je v současnosti kolem 40 let, přičemž stále polovina z nich nebyla dosud komplexně obnovena. Právě cílená komplexní obnova bytových domů, tj realizace energeticky efektivních opatření tak ve stavební části / obvodový plášť, střecha, podlaha, transparentní konstrukce, otvorové konstrukce ../, jakož i části technologické / vytápění, příprava teplé vody, větrání, chlazení, osvětlení ../, je jediným správným řešením, které může zajistit dříve uvedené energetické úspory.
Energetická spotřeba bytových domů, zejména těch postavených před rokem 1980 je velmi vysoká - v průměru kolem 140 kWh / m2, což je v rámci energetického hodnocení klasifikuje až do třídy E. Na straně druhé existuje zde značný potenciál na úspory tepelné energie, v průměru 40-60%, který se dá dosáhnout při tzv. komplexní obnově bytových domů. Ta představuje realizaci energeticky úsporných opatření tak ve stavební jakož i technologické části budovy, tedy týká se nejen stavebních konstrukcí ale i systémů vytápění, přípravy teplé vody, dnes i větrání a osvětlení.