Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě

Přihlášení

Snižování energetické náročnosti při komplexní obnově budovy

Snižování energetické náročnosti při komplexní obnově budovy

Druh akce
Konference
Trvání
6 hodin
Určeno pro: cílová skupina (projektanti, studenti…)
projektanti
Doprovodné výukové materiály (sborník, CD…)
Sborník přednášek
Počet bodů
1.0
Archiv
Ne
Přednášející (jméno)
Prof. Ing. Dušan Petráš, PhD.
Přednášející (pracoviště)
Prof. Ing. Dušan Petráš, PhD., STU Bratislava, Stavebná fakulta, Katedra TZB
Hlavní odborné téma – program akce
Hlavní téma - Snižování energetické náročnosti při komplexní obnově budovy (Prof. Ing. Dušan Petráš, PhD.)
Decentralizované zdroje tepla v budovách, efektivita investice a provozu, nařízení EU týkající se ErP a jejich dopad do praxe (Thermona,spol. s r.o.)
Otopný systém a jeho projektování včetně změn souvisejících se snížením energetických ztrát budovy, podlahové vytápění v budovách (Kermi s.r.o.)
Komínové a spalinové systémy v budovách (Almeva Eastern Europe s.r.o.)
Smysluplné využívání obnovitelných zdrojů v budovách (Regulus spol. s r.o.)
Typ
A
Zpětná vazba – hodnocení účastníky (ano / ne)
Zpětná vazba – hodnocení účastníky
Souhlas se zpoplatněním
ANO

Energetická náročnost budov má rozhodující podíl v celkové energetické bilance státu, přičemž největší potenciál energetických úspor, 40 - 60%, představují bytové domy. Jejich průměrný věk je v současnosti kolem 40 let, přičemž stále polovina z nich nebyla dosud komplexně obnovena. Právě cílená komplexní obnova bytových domů, tj realizace energeticky efektivních opatření tak ve stavební části / obvodový plášť, střecha, podlaha, transparentní konstrukce, otvorové konstrukce ../, jakož i části technologické / vytápění, příprava teplé vody, větrání, chlazení, osvětlení ../, je jediným správným řešením, které může zajistit dříve uvedené energetické úspory.

Energetická spotřeba bytových domů, zejména těch postavených před rokem 1980 je velmi vysoká - v průměru kolem 140 kWh / m2, což je v rámci energetického hodnocení klasifikuje až do třídy E. Na straně druhé existuje zde značný potenciál na úspory tepelné energie, v průměru 40-60%, který se dá dosáhnout při tzv. komplexní obnově bytových domů. Ta představuje realizaci energeticky úsporných opatření tak ve stavební jakož i technologické části budovy, tedy týká se nejen stavebních konstrukcí ale i systémů vytápění, přípravy teplé vody, dnes i větrání a osvětlení.