Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě

Přihlášení

Irácké ministerstvo kultury je nakloněno realizaci projektů s českými experty (informace z jednání velvyslankyně s ministrem kultury)

Irácké ministerstvo kultury je nakloněno realizaci projektů s českými experty (informace z jednání velvyslankyně s ministrem kultury)

Shrnutí: Irácký ministr kultury má zájem o podporu spolupráce s českou stranou. Nabízí účast na projektování a výstavbě nové bagdádské opery, přislíbil podpořit působení české firmy při záchraně iráckých památek. Hodlá se zasadit o ponechání památkové péče, ohrožené přesunem pod nově zřizované ministerstvo památek a turistiky, v rezortu kultury.

Velvyslankyni Bronislavu Tomášovou (BT) dne 17. března 2011 přijal irácký ministr kultury Sádún al-Dulejmí (SD). V rámci rozhovoru, který byl věnován celému spektru česko-irácké kulturní spolupráce, byly projednány i možnosti dalších aktivit českých firem při rekonstrukci Iráku, konkrétně spolupráce na výstavbě nové budovy bagdádské opery a na záchraně kulturně historických památek.

SD přislíbil podporu českým kulturním aktivitám v Iráku, přestože má jeho ministerstvo omezené finanční zdroje. Informoval o připravované výstavbě nové operní scény v Bagdádu. V současné době se hledá dodavatel pro tuto investici včetně projektu a architektonického řešení. Budova by měla být postavena do konce roku 2012 tak, aby mohla sloužit v roce 2013, kdy bude Bagdád vyhlášen metropolí arabské kultury (jiné irácké město, Nadžaf, bude metropolí islámské kultury v roce 2012). Vnější podoba budovy by měla vycházet z iráckých architektonických tradic. BT přislíbila, že o tomto prestižním projektu bude informovat českou odbornou veřejnost, a zmínila mezinárodní renomé české moderní architektury. SD připomněl, že se projektu irácké zpátečnické síly brání jako všem novinkám, které zemi otevírají světu.

BT dále seznámila SD s dosavadním působením české restaurátorské firmy GEMA ART v Regionu iráckého Kurdistánu i participací české vlády na záchraně iráckých památek včetně rukopisů Národní knihovny. Informovala ministra o zájmu společnosti GEMA ART na provedení statické konzervace starověké památky v Ktesifónu. GEMA ART byla již k provedení prací vybrána, existují nicméně prodlevy v podpisu smlouvy. České straně dělá starosti převod péče o památky z rezortu ministerstva kultury do nově zřizovaného ministerstva památek a turistiky. SD zdůraznil, že se snaží udržet kompetence v oblasti péče o památky ve svém rezortu - k povýšení státního ministerstva památek a turismu na rovnocenné ministerstvo je nutné přijmout zákon, který se právě projednává. SD přislíbil, že bude věnovat pozornost nabídce odborných prací firmy GEMA ART stejně jako nabídce české strany participovat na vybavení nově zřizovaného Centra rukopisů (projekt pod záštitou UNESCO) a organizaci odborných školení pro jeho pracovníky.

Komentář ZÚ: Komplikací pro předjednané projekty českých expertů, především společnosti GEMA ART, mohou být nevyjasněné kompetence mezi ministerstvem kultury a zřizovaným ministerstvem památek a turismu (včetně rozdělení rozpočtu) i restrukturalizace priorit projektů s ohledem na rok 2013, kdy bude Bagdád hlavním městem arabské kultury. Participace na výstavbě bagdádské opery by byla zajisté prestižní záležitostí, která by mohla najít vyslyšení u českých architektů, projektantů a stavařů, termín dokončení její dosud nezahájené výstavby do konce roku 2012 se však ZÚ jeví ve světle sledování jiných bagdádských významných stavebních projektů i vnitropolitické scény svázané konzervativními názory šíitských duchovních jako krajně nereálný.

Bronislava Tomášová, Jiří Charvát
ZÚ Bagdád

30. 03. 2011