Komu je určen nový kompenzační bonus
Koncem února vyšel ve sbírce nový zákon č. 95/2021 Sb., o kompenzačním bonusu pro rok 2021 upravující jarní kompenzační bonus pro podnikatele. Původně byla vypsána dvě bonusová období, a to pro únor a březen 2021, nově lze kompenzační bonus čerpat i za další bonusové období, a to za měsíc duben 2021.
O kompenzační bonus pro rok 2021 mohou požádat ti, kdo
podle zákona o důchodovém pojištění byli OSVČ k 5. 10. 2020 či jejich samostatná výdělečná činnost byla po 12. 3. 2020 přerušena, dále pak společníci s. r. o. o nejvýše dvou společnících či pouze z jedné rodiny /bez stanovení podílů kmenovým listem/, rezidenti ČR či splňující podmínky pro snížení daní z příjmů v daném období, kteří nebyli v úpadku, v likvidaci, nebyli nespolehlivými plátci DPH či nespolehlivými osobami podle zákona o DPH a jejich obrat překročil 180 000 Kč či předpoklad překročí 120 000 Kč za zdaňovací období.
Vykonávali alespoň 3 měsíce jako zaměstnanci účastníci nemocenského pojištění práci na základě dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti, byl-li jejich výkon samostatné výdělečné činnosti nebo výkon činnosti společnosti s ručením omezeným byl významně dotčen v důsledku ohrožení zdraví nebo krizových opatření způsobených COVID -19 (pokud výše příjmů odpovídajících tržbám z prodeje výrobků, zboží a služeb plynoucích z této činnosti nepřekročila ve srovnávaném období 50 % průměrné měsíční výše ve srovnávacím období 3 po sobě jdoucích kalendářních měsíců v období od 1. listopadu 2018 do 31. prosince 2020) a to zejména z důvodu:
- nutnosti uzavření či omezení provozu provozovny,
- karantény nebo izolace podle zákona o ochraně veřejného zdraví (dále jen „karanténa“),
- péče o dítě v případě subjektu kompenzačního bonusu nebo překážky v práci spočívající v péči o dítě v případě jeho zaměstnance,
- omezení poptávky po výrobcích, službách nebo jiných výstupech samostatné výdělečné činnosti,
- omezení či ukončení dodávek nebo služeb potřebných pro výkon samostatné výdělečné činnosti.
Kompenzační bonus je pro OSVČ až 1000 Kč za každý kalendářní den bonusového období, pro zaměstnance a dohodáře až 500 Kč za každý kalendářní den.
Přílohami žádostí jsou podle zákona:
- čestné prohlášení osvědčující splnění podmínek pro vznik nároku na kompenzační bonus,
- účet u poskytovatele platebních služeb v české měně, na který má být kompenzační bonus vyplacen,
- identifikaci společnosti s ručením omezeným, jejíž výkon činnosti je předmětem kompenzačního bonusu,
- určení jedné nebo více činností OSVČ nebo dohody podle § 6 odst. 1 nebo § 7 odst. 1,
- průměrnou měsíční výši příjmů ve srovnávacím období a výši příjmů ve srovnávaném období podle § 8 odst. 1 a
- údaj o době trvání nařízené karantény v případě, že má být kompenzační bonus poskytován z důvodu významného dotčení činnosti podle § 8 odst. 6.
V případě zaměstnanců a dohodářů doloží žadatel:
- identifikaci zaměstnavatele, pokud na jeho straně nastaly důvody podle § 7 odst. 1,
- kopii dohody o práci konané mimo pracovní poměr podle § 4 odst. 1 a
- kopii mzdového listu zahrnujícího kalendářní měsíc.
Žádost o kompenzační bonus lze podat nejpozději do 2 měsíců po skončení bonusového období. Není-li tato žádost v této lhůtě podána, nárok na kompenzační bonus zaniká.