Křižovatky architektury - Investor a památkář: kolegové nebo soupeři?
Pořadatel
Klíčové slovo
◾ Krásná Lípa – obnova města v pohraničí, Ing. Zbyněk Linhart, starosta města Krásná Lípa, Ing. arch. Patrik Hoffman, Ateliér Hoffman - Soukromé peníze investované v zájmu obnovy příhraničního města, které ztratilo původní průmyslové zaměření a hledá novou identitu – pohledem samosprávy a architekta. ◾ SC Breda & Weinstein – využití průmyslového „úhoru“, prof. Ing. arch. Jaroslav Šafer, Šafer Hájek architekti - Rekonstrukce a dostavba někdejšího pivovaru v Opavě umístěného v těsném sousedství výrazné budovy obchodního domu Breda. Hledání nových funkcí pro průmyslový „úhor“. ◾ Zlín - 14|15 BAŤŮV INSTITUT – ochrana památek bez památkářů, Ing. arch. Juraj Sonlajtner, autor, Libor Lukáš, člen zastupitelstva Zlínského kraje, Ing. Ladislav Buchta, ÚOP NPÚ v Kroměříži - Budovy nebyly prohlášeny památkami, přesto se kraj i město v zájmu zachování genia loci Zlína stará o jejich uchování a nové využití. / 11.15 – 11.35 coffee break / 11.35 – 14.10 BLOK II | HLEDÁNÍ NOVÝCH FUNKCÍ PRO STARÉ BUDOVY: ◾ Lázně Kyselka – síla veřejného mínění, Miroslav Perout, ředitel Lázně Kyselka, o.p.s., Mgr. Martin Hanzl, Karlovarské minerální vody, a.s.
Aleš Labík, starosta obce Kyselka - Obecně prospěšná společnost se zásadním způsobem zasadila o záchranu památkově chráněného areálu bývalých lázní Kyselka. ◾ Život pro liberecké lázně, Mgr. Jan Randáček, ředitel Oblastní galerie Liberec, Ing. arch. Jiří Buček, SIAL architekti a inženýři - Pro nevyužitý a velmi specifický objekt město našlo nové, vzhledem k původní funkci velmi originální využití. ◾ Muzeum Důl Kateřina, Michał Włodarczyk, Muzeum Śląskie, Katowice, Polsko - Průmyslový brownfield, pro oblast Slezska charakteristický, se podařilo přeměnit na kulturní instituci, která navazuje na výrobní tradice celého regionu. / 14.10 – 16.20 DISKUSE: Panel 1: Chránit či nechránit? Všechno nebo jenom část? Opravovat a konzervovat - nebo rozvíjet? Jak hledat nové funkce? Panelisté: Ing. arch. Juraj Sonlajtner, autor projektu 14|15 BAŤŮV INSTITUT ◾ Ing. arch. Dagmar Nová, hlavní architekta Zlína ◾ Mgr. Jan Randáček, ředitel Oblastní galerie Liberec ◾ Zástupce IPR hl. m. Prahy ◾ Ing. arch. Naďa Goryczková, generální ředitelka NPÚ ◾ prof. Ing. arch. Jaroslav Šafer, Šafer Hájek architekti ◾ doc. Ing. arch. Radomíra Sedláková, CSc., NG v Praze / 15.10 - 15.20 přestávka / Panel 2: Památkář – investor – developer. Panelisté: Ing. Zbyněk Linhart, starosta, Krásná Lípa ◾ Zástupce developmentu ◾ Ing. arch. Naďa Goryczková, generální ředitelka NPÚ ◾ Michal Křovák, Mint Investments, s.r.o., investor SC Breda & Weinstein ◾ Miroslav Perout, ředitel Lázně Kyselka, o.p.s. / 16.20 – 16.30 Závěrečné slovo, doc. Ing. arch. Radomíra Sedláková, CSc., NG v Praze.
Změna programu vyhrazena.
Aktuální program, více informací a on-line registrace: www.krizovatkyarchitektury.cz
Cílem již 6. ročníku konference je navázat na předchozí ročník, který otevřel diskusi na téma celospolečensky aktuální – veřejný prostor městský či příměstský a jak architektura ovlivňuje život společnosti. Stěžejním tématem je letos vztah památkář – architekt – obec – investor.
Architekt a památkář – to je oblíbené a nevyčerpatelné téma. Jsou to spolupracovníci nebo rivalové? A jak do jejich vztahu vstupuje investor? S těmito složitými vztahy velmi úzce souvisí zásadní otázka, kterou si společnost klade u každé historické stavby. Chránit nebo její osudy ponechat náhodě? Pokud zní odpověď „ano“, pak ale vzniká otázka další: jak takový chráněný objekt využít, jaký nový smysl jeho další existence bude mít? To je možná jeden z nejžhavějších problémů památkové péče a relací mezi starou a novou zástavbou – nejen stavbu zachovat, nejen ji zrekonstruovat, ale zároveň také najít funkci, která historický objekt udrží v aktivním životě. Především na tyto otázky a problémy hledají odpověď letošní Křižovatky architektury.
Okruhy témat: památkář - architekt - obec - investor ◾ nový památkový zákon ◾ udržitelnost hodnot, výběrový proces ◾ rovnováha mezi veřejnými zájmy a soukromými investicemi ◾ chránit či nechránit? A když chránit, tak jak? Opravovat, konzervovat nebo rozvíjet? ◾ zkušenosti a přístupy, tuzemské a zahraniční case studies.