Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě

Přihlášení

Praktické využití alternativních zdrojů energie s ohledem na programy podpor OPPIK a OPŽP

Praktické využití alternativních zdrojů energie s ohledem na programy podpor OPPIK a OPŽP

Druh akce
seminář
Trvání
8 hodin
Určeno pro: cílová skupina (projektanti, studenti…)
energetičtí specialisté, energetičtí manažeři
Doprovodné výukové materiály (sborník, CD…)
přednášky v elektronické podobě
Počet bodů
1.0
Archiv
Ne
Přednášející (jméno)
Ing. Vlastimil Brada, CSc.
Přednášející (pracoviště)
Ing. Vlastimil Brada, CSc. - člen SR AEA-ES; zástupce MPO, SFŽP......
Hlavní odborné téma – program akce
Představení aktuální výzvy OPPIK pro úspory energií
Obsah přednášky: podmínky celkové, podmínky využití alternativních zdrojů energie, typy uchazečů, výše dotace a způsob vyplácení, hodnotící kritéria technická, hodnotící kritéria ostatní, termíny a postupy přihlášení zájemců.

Představení aktuální výzvy SFŽP
Obsah přednášky: podmínky celkové, podmínky využití alternativních zdrojů energie, typy uchazečů, výše dotace a způsob vyplácení, hodnotící kritéria technická, hodnotící kritéria ostatní, termíny a postupy přihlášení zájemců.

Výpočet parametrů využití solární energie
Obsah přednášky: výpočet parametrů solárních termických soustav pro UT a ohřev TV, výpočet parametrů fotovoltaických soustav, nástroje pro výpočet parametrů pro účely OPPIK a SFŽP, stanovení ekonomických parametrů provozu solárních systémů (fotovoltaických/termických) s ohledem na dotace OZE

Praktický příklad návrhu a provozu zdroje využívající energii větru
Obsah přednášky: stanovení parametrů pro efektivní využití energie větru, potřebné hodnoty větru, postupy při návrhu větrné elektrárny, legislativní úskalí a podmínky umístění, praktický příklad s provozem větrné elektrárny – porovnání bilancí z auditu a reálného provozu.

Praktické zkušenosti s instalací a provozem kogenerace
Obsah přednášky: Návrh instalace kogenerace, výpočet technickoekonomických bilancí, státní podpora energie z kogenerace, zajištění vysoké účinnosti KVET ve vztahu na dotační příspěvek, varianty dotovaného provozu, praktické poznatky z uvedení kogenerace do provozu, porovnání úvodních bilancí projektu a skutečných hodnot z ročního provozu – rozdíly a úskalí správného provozu, možnosti a způsoby začlenění kogenerace do programů OPPIK.

Využití druhotné energie v průmyslu
Obsah přednášky: Potenciál druhotné energie v průmyslu, příklad využití odpadního tepla s využitím programu OPPIK, parametry projektu, porovnání výpočtových hodnot návrhu se skutečně dosaženou úsporou, metody hledání potenciálu využití druhotné energie, úskalí současného využití druhotné energie a OZE.

Praktické příklady využití OZE ve veřejnoprávních budovách z pohledu OPPIK a SFŽP
Obsah přednášky: Reálné využití OZE u většiny veřejnoprávních budov, rozbor využití druhů OZE u veřejných budov, metodika hledání potenciálu efektivní aplikace OZE v těchto budovách, zvláštnosti financování projektů OZE z veřejných prostředků, úskalí OZE u památkově chráněných budov.

Diskuze problematiky praktického využití alternativních zdrojů energie
Typ
A
Zpětná vazba – hodnocení účastníky (ano / ne)
Zpětná vazba – hodnocení účastníky
Souhlas se zpoplatněním
ANO

Současné programy podpor úspor energie v rámci programu OP PIK a programu OPŽP jsou orientovány velmi často na využití alternativních zdrojů energie. Cílem semináře je detailně objasnit podmínky pro návrhy opatření v této oblasti.