Ochrana stromů při projektování staveb a jejich realizaci
Klíčové slovo
Ochrana stromů před a během stavby / Proč stromy chránit a jaká ochrana má smysl / Projektová příprava, navrhování účinné ochrany stromů / Kdo je za ochranu zodpovědný, technické dozory / Realizace ochrany v praxi / ČSN a reálná ochrana / Výběr stromů vhodných pro ochranu / Nejčastější typy poškození stromů /Ochrana kořenové zóny - praktická řešení /Realizace cest v kořenové zóně - příklady řešení / Jiné stavební konstrukce - způsoby založení / Sítě technického vedení a stromy / Terénní modelace v blízkosti stromů / Následná péče / Stres po stavbě / Regenerace stanoviště / Specifika péče / Stromy ovlivněné stavbou a provozní bezpečnost
Jak lze nejlépe ochránit strom při stavební činnosti? Jak postupovat při rekonstrukci parků, ulic nebo domů? Kdy je lepší strom zachovat a kdy raději pokácet a vysázet nový? Na co se zaměřit, aby stromy i po dokončené stavbě zůstaly dlouhou dobu zdravé, plnily všechny své funkce a byly pro okolí bezpečné? Pokud na všechny tyto aspekty myslíme už během projektové přípravy, šance jsou dobré. Ochrana stromů až ve fázi realizace stavby, bez přesné specifikace způsobu ochrany stávajících stromů v projektu a výkazu výměr je velice obtížná až skoro nemožná.
Stromy jsou dlouhověké organizmy. Poškození (ať už se jedná o přímé nebo nepřímé např. zhutněním půdy stavebními stroji, změnou hydrogeologických poměrů) způsobená stavbou s následkem pomalu postupující hniloby, se u nich může projevit až za mnoho let. Pokud jsou hnilobou infikované kořeny je navíc její zjistitelnost a následná kontrola velice složitá.