Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě

Přihlášení

Stanovisko AR ohledně oprávnění k projektování studní pro zásobování vodou

V poslední době se množí dotazy stavebních úřadů ohledně oprávnění k projektování studní pro zásobování vodou (zpravidla pro rodinné domy), tj. zda je nutné vyžadovat autorizaci podle zákona č. 360/1992 Sb., ve znění pozdějších předpisů nebo oprávnění vydané příslušným obvodním báňským úřadem k činnosti prováděné hornickým způsobem a projektování objektů a zařízení pro činnost prováděnou hornickým způsobem – konkrétně např. strojní vrtání studní nad 30 m, hloubení jam, šachtic aj. Obrátili jsme se mimo jiné na RNDr. Petra Šponara z Českého báňského úřadu, jehož stanovisko předkládáme:

  • Studny jsou vodní díla (§ 55 odst. 1 písm. j) vodního zákona) a jsou tedy vždy stavbami, na které se vztahují příslušná ustanovení stavebního zákona a jeho prováděcích předpisů.
  • Pokud realizaci studny předchází geologický průzkum, a ten je veden vrty nebo báňskými díly, potom přistupuje v úvahu také řada ustanovení zákona o geologických pracích č. 62/1988 Sb. (§§ 3, 6 , 9, 9a, 10, 12, 14, 16, 19, 20 a 22).
  • Projekt geologických (hydrogeologických) prací může být zpracován pouze osobou s oprávněním podle § 3 zákona o geologických pracích (vydává MŽP ČR), realizace projektu není nikým povolována.• Projekt studny (vodního díla) může pro vodoprávní (stavební) řízení zpracovat pouze autorizovaná osoba ve smyslu ust. zákona č. 360/1992 Sb. ČNR o výkonu povolání autorizovaných architektů a o výkonu povolání autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (autorizační zákon), ve znění pozdějších předpisů, tedy autorizovaný inženýr (§ 18, písm. a) nebo autorizovaný technik (§ 19, písm. a) oboru stavby vodního hospodářství a krajinného inženýrství.
  • Při tom se upozorňuje na to, že výše uvedenými právními předpisy nejsou dotčeny požadavky na odbornou způsobilost k navrhování staveb studní, jejichž provádění má povahu činnosti prováděné hornickýmzpůsobem; jedná se o požadavky, které vyplývají z § 3, 5 a 20 odst. 1 zákona č. 61/1988 Sb., o hornické činnosti, výbušninách a o státní báňské správě, ve znění pozdějších předpisů. Tyto požadavky jsou podrobněji upraveny vyhláškou č. 15/1995 Sb., o oprávnění k hornické činnosti a činnosti prováděné hornickým způsobem, jakož i k projektování objektů a zařízení, které jsou součástí těchto činností a vyhláškou 298/2005 Sb. o požadavcích na odbornou kvalifikaci a odbornou způsobilost při hornické činnosti nebo činnosti prováděné hornickým způsobem a o změně některých právních předpisů, ve znění pozdějších předpisů. V pochybnostech, zda jde o činnost prováděnou hornickým způsobem, rozhoduje Český báňský úřad po projednání s dotčenými ústředními orgány státní správy (§ 4 zákona č. 61/1988 Sb., ve znění pozdějších předpisů).

Uvedené stanovisko je i názorem Autorizační rady ČKAIT, která ho projednala na své řádné schůzi dne 9. 3. 2005. Aktualizace 14. 7. 2023