Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě

Přihlášení

Zeleň na budovách jako součást adaptačních opatření na změnu klimatu

Zeleň na budovách jako součást adaptačních opatření na změnu klimatu

Druh akce
Konference
Trvání
7 hodin

Klíčové slovo

Určeno pro: cílová skupina (projektanti, studenti…)
projektanti, techniky ve výstavbě
Doprovodné výukové materiály (sborník, CD…)
Metodika Zelené fasády, Vegetační souvrství zelených střech - standardy.
Počet bodů
1.0
Archiv
Ne
Přednášející (jméno)
Sekce Zelené střechy při Svazu zakládání a údržby zeleně
Přednášející (pracoviště)
Ing. Pavel Dostal, předseda Rady odborné sekce Zelené střechy, viceprezident v mezinárodní organizaci European Federation of Green Roof Associations – EFB, jednatel společnosti GreenVille service s.r.o., Dusty Gedge, (Velká Británie), prezident mezinárodní organizace European Federation of Green Roof Associations – EFB, člen představenstva Green Roof Organisation (GRO), odborník na zelené střechy a městskou zelenou infrastrukturu, fotograf a ochránce přírody, dr inż. Marta Weber – Siwirska, (Polsko), předsedkyně asociace Polskie Stowarzyszenie „Dachy Zielone”, členka představenstva World Green Infrastructure Network, působí na Univerzitě životního prostředí a přírodních věd Wroclav, katedra krajinářské architektury. Ing. Martin Vaněček, vedoucí Odboru životního prostředí, Magistrát města Brna.
Ing. Marie Tvrdá, krajinářská architektka působící na odboru strategického rozvoje Magistrátu města Ostravy.
Ing. Daniela Davidová, krajinářský architekt, Městský ateliér prostorového plánování a architektury.
Ing. Martin Dubský, Výzkumný ústav Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví, odborné zaměření – pěstební substráty, výživa rostlin.
Ing. Samuel Burian, hlavní autor metodiky Ozelenění fasád, autorizovaný krajinářský architekt, znalec zapsaný u Krajského soudu v Praze pro obory ekonomika (oceňování ekologické újmy) a ochrana přírody (dendrologie, bezpečnostní diagnostika stromů).
Ing. Eduard Chvosta, zástupce ředitele pro zahradnické obory na SOŠ Jarov. Odborný konzultant ZOO Praha ve věcech zeleně, přípravy a realizace expozic.
Hlavní odborné téma – program akce
Zelené střechy – biodiverzita a fotovoltaika. Metodika, kterou vydala Odborná sekce Zelené střechy v roce 2022, popisuje různé možnosti aplikace vegetace na fasády a zdi a je určena pro majitele ne
Polské podpůrné programy pro zelené střechy a fasády.
Brněnská podpora vytváření zelených střech. Metodika Modrozelená infrastruktura pro Ostravu.
Skladba vegetačního souvrství extenzivních střech – vliv na pokryvnost, hydroakumulaci a odtok srážek.
Ozelenění fasád – představení metodiky.
Sukcese a zelené střechy.



Typ
A
Zpětná vazba – hodnocení účastníky (ano / ne)
Zpětná vazba – hodnocení účastníky
Souhlas se zpoplatněním
ANO

Z pohledu adaptace měst na změnu klimatu jsou zelené střechy jedinečným opatřením, které lze na rozdíl od jiných realizovat bez ohledu na dostupnost nezastavěných prostranství. Zelené střechy přináší řadu užitků nejen vlastníkovi, ale i celé společnosti.
Funkce zelených střech jsou v poslední době již většinou známy a zelené střechy se v Česku dostávají do popředí zájmu jak architektů a investorů, tak i veřejné správy.
Přístupy k ozeleňování střech ve světě se však v poslední době mění, objevují se nové pojmy, jako jsou biodiverzní zelené střechy, biosolární zelené střechy, modrozelené střechy. Tyto nové pojmy korespondují i s novými technologiemi a přístupy k ozeleňování střech a je potřebné přenášet tyto informace i do České republiky.

Zároveň s tím, jak se zvyšuje počet a rozloha zelených střech je nutné stále vzdělávat v této oblasti jak politickou reprezentaci, tak investory, projektanty a dodavatele zelených střech. Jedině tak je možné zajistit, aby zelené střechy budované v ČR měly odpovídající technické parametry a byly založeny správnou technologií.