Dostupné bydlení - společná výzva pro německé i české inženýry
Krize bytové výstavby, potažmo cesty ke kvalitnímu dostupnému bydlení byly jedním z hlavních témat setkání Německé spolkové inženýrské komory BIngK s německou ministryní pro bytovou politiku, územní rozvoj a stavebnictví Klarou Geywitzovou. Jednání proběhlo v úterý 14. května v salonku restaurace Hamburger Bahnhof v Berlíně. Českou stranu reprezentoval Ing. Robert Špalek, předseda ČKAIT, a Ing. Adam Vokurka, Ph.D., prezident Českého svazu stavebních inženýrů. Ze zahraničních hostů byli dále pozváni zástupce polské komory a Klaus Thüriedl, předseda Evropské rady inženýrských komor.
Jednání bylo přínosné mimo jiné tím, že ukázalo, že aktuální téma nedostupného bydlení netrápí jen Česko. Také v případě Německa platí, že výstavba nových bytů je nedostatečná. Na německém trhu chybí zhruba 800 000 bytových jednotek. Důsledkem jsou rostoucí ceny i výše nájemného, které je hlavně ve velkých městech, kde se koncentruje stále více obyvatel, na hranici udržitelnosti.
Účastníci setkání hledali cesty pro zajištění dostupného bydlení alespoň pro potřebné profese, a to i formou například družstevního bydlení. Což je velmi opomíjená forma i v České republice – vzhledem k minimální podpoře družstevních podílů nadále zůstává možností spíše pro (vyšší) střední vrstvy. Dále se diskutovaly otázky, jako jsou fungující infrastruktura, nové kvalitativní požadavky na vystavěné prostředí, omezení byrokracie a celkové oživení stavebnictví, pro které by právě nová bytová výstavba mohla být kýženým impulsem.
„Hledání vhodného modelu spolupráce mezi státem, samosprávami, odborníky a byznysem je společné pro Česko i Německo. Proto je sdílení zkušeností velice důležité,“ konstatuje Ing. Robert Špalek.
V jedné věci je ale mezi oběma státy zásadní rozdíl: Německo po 23 letech obnovilo ministerstvo stavebnictví a to se snaží prosadit u Evropské unie publikování doporučených cen projektových prací formou vyhlášky, podobně jako tomu bylo dříve. Odmítá, že by šlo o kartelovou dohodu. Spolková ministryně stavebnictví deklarovala podporu vydání honorářového řádu. Prosazení této změny na úrovni EU by pomohlo vydání „honorářové vyhlášky“ i v Česku.
Na fotografii zleva doprava: Ing. Robert Špalek, předseda ČKAIT, Ing. Adam Vokurka, Ph.D, president ČSSI, Dr. Andrzej Pawlowski, člen národní rady Polské komory autorizovaných inženýrů, Dr. –Ing. Hans. JörgTemann, prezident Saské inženýrské komory