Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě

Přihlášení

Dostupné bydlení - společná výzva pro německé i české inženýry

Dostupné bydlení - společná výzva pro německé i české inženýry

Krize bytové výstavby, potažmo cesty ke kvalitnímu dostupnému bydlení byly jedním z hlavních témat setkání Německé spolkové inženýrské komory BIngK s německou ministryní pro bytovou politiku, územní rozvoj a stavebnictví Klarou Geywitzovou. Jednání proběhlo v úterý 14. května v salonku restaurace Hamburger Bahnhof v Berlíně. Českou stranu reprezentoval Ing. Robert Špalek, předseda ČKAIT, a Ing. Adam Vokurka, Ph.D., prezident Českého svazu stavebních inženýrů. Ze zahraničních hostů byli dále pozváni zástupce polské komory a Klaus Thüriedl, předseda Evropské rady inženýrských komor.

Berlín

Jednání bylo přínosné mimo jiné tím, že ukázalo, že aktuální téma nedostupného bydlení netrápí jen Česko. Také v případě Německa platí, že výstavba nových bytů je nedostatečná. Na německém trhu chybí zhruba 800 000 bytových jednotek. Důsledkem jsou rostoucí ceny i výše nájemného, které je hlavně ve velkých městech, kde se koncentruje stále více obyvatel, na hranici udržitelnosti.

Účastníci setkání hledali cesty pro zajištění dostupného bydlení alespoň pro potřebné profese, a to i formou například družstevního bydlení. Což je velmi opomíjená forma i v České republice – vzhledem k minimální podpoře družstevních podílů nadále zůstává možností spíše pro (vyšší) střední vrstvy. Dále se diskutovaly otázky, jako jsou fungující infrastruktura, nové kvalitativní požadavky na vystavěné prostředí, omezení byrokracie a celkové oživení stavebnictví, pro které by právě nová bytová výstavba mohla být kýženým impulsem.

jednání

„Hledání vhodného modelu spolupráce mezi státem, samosprávami, odborníky a byznysem je společné pro Česko i Německo. Proto je sdílení zkušeností velice důležité,“ konstatuje Ing. Robert Špalek.

V jedné věci je ale mezi oběma státy zásadní rozdíl: Německo po 23 letech obnovilo ministerstvo stavebnictví a to se snaží prosadit u Evropské unie publikování doporučených cen projektových prací formou vyhlášky, podobně jako tomu bylo dříve. Odmítá, že by šlo o kartelovou dohodu. Spolková ministryně stavebnictví deklarovala podporu vydání honorářového řádu. Prosazení této změny na úrovni EU by pomohlo vydání „honorářové vyhlášky“ i v Česku.

popis

Na fotografii zleva doprava: Ing. Robert Špalek, předseda ČKAIT, Ing. Adam Vokurka, Ph.D, president ČSSI, Dr. Andrzej Pawlowski, člen národní rady Polské komory autorizovaných inženýrů, Dr. –Ing. Hans. JörgTemann, prezident Saské inženýrské komory

15. 05. 2024