Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě

Přihlášení

Tiskové zprávy 2024

16. 05. 2024

Dostupné bydlení může zvýšit porodnost a přispět ke stabilitě veřejných rozpočtů

TZ 9/2024: Překvapivě přímou korelaci mezi počtem dokončených bytů a počtem narozených dětí lze vyčíst z údajů Českého statistického úřadu. V roce 2023 se dokončilo jen 38 tisíc bytů, přičemž většina byla postavena prostřednictvím soukromého sektoru. Obecní a družstevní výstavba je zcela marginální, ročně se jedná jen o zhruba tisíc bytů v rámci celé ČR. Vloni se narodilo pouhých 91 tisíc dětí. Je to druhý nejhorší údaj od konce druhé světové války. Podle sociologů je současná nízká porodnost zapříčiněna mnoha faktory. K těm zásadním však může patřit i právě zcela zřetelná vazba mezi dostupným bydlením a ochotou k rodičovství.
15. 05. 2024

Dostupné bydlení - společná výzva pro německé i české inženýry

Krize bytové výstavby, potažmo cesty ke kvalitnímu dostupnému bydlení byly jedním z hlavních témat setkání Německé spolkové inženýrské komory BIngK s německou ministryní pro bytovou politiku, územní rozvoj a stavebnictví Klarou Geywitzovou.
02. 05. 2024

ČKAIT vítá Portál stavebníka a očekává, že projektanti ho budou moci otestovat

TZ 8/2024: Portál stavebníka jako základní kámen digitalizace stavebního řízení představil ve čtvrtek 25. dubna ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš v rámci zahajovací konference Stavebního veletrhu v Brně. Živě prezentovaný systém vypadal podle přítomných zástupců České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT) značně intuitivně a uživatelsky přívětivě. Jeho velkou výhodou je podle ČKAIT i to, že využívá pouze open source technologie a ukládání dat a procesy běží na cloudu. Bude tedy přístupný z jakéhokoliv běžného zařízení, například tabletu či chytrého telefonu, pomocí webového prohlížeče. Pro přihlášení postačí identita občana, tedy ověření např. pomocí bankovní identity. Portál stavebníka bude propojený s příslušnými státními registry a spuštěn má být k 1. červenci 2024.
23. 04. 2024

Vše o bezpečnosti práce: v Ostravě začíná dvoudenní odborná konference

Nejen nejnovější poznatky a postupy v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, ale rovněž digitalizace procesu BOZP jsou na programu dvoudenní odborné konference, jejíž 24. ročník proběhne 24. a 25. dubna v resortu Prosper golf resort Čeladná. Pořadatelé, Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava - Fakulta bezpečnostního inženýrství a Sdružení požárního a bezpečnostního inženýrství, z.s., přizvali plejádu domácích i zahraničních odborníků. Výjimečný formát akce potvrzuje i množství zástupců firem zaměřených na konkrétní řešení a zkušenosti: a to často z rizikových provozů typu čištění odpadních vod nebo sanace ekologických škod často toxického charakteru.
04. 04. 2024

Dostupné bydlení v Česku není chiméra. Za 60 tisíc Kč za metr čtverečný...

TZ 7/2024Nový byt v ceně od 51 000 Kč do 59 000 Kč za čtverečný metr, tedy třípokojový byt 70 m2 již od 3,6 milionu korun? Nejde o početní chybu, podvod ani návrat do roku 2015, kdy se za tuto cenu prodávaly byty i v Praze. V tomto cenovém rozpětí vycházejí přepočtem objemových cenových ukazatelů, který pro potřeby měst a obcí připravuje Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT), celkové náklady, a tedy i možné prodejní ceny dostupného bydlení, a to v roce 2024! V ceně jednotky v běžném bytovém domě realizovaném v obvyklém standardu už jsou navíc započítány všechny nezbytné související náklady včetně letos snížené 12% DPH a přiměřeného zisku všech účastníků procesu výstavby.
02. 04. 2024

Cena Inženýrské komory zviditelní technické stavby – letos už podvacáté

TZ 6/2024: Až do 10. dubna mohou autorizované osoby České komory autorizovaných inženýrů a techniků (ČKAIT) přihlásit stavby, na nichž se významně podílely, do prestižní soutěže Cena Inženýrské komory 2023. Její porota už podvacáté ocení hlavními cenami, čestnými uznáními a zvláštní cenou jak stavby, tak i projekty dokončené v období od 1. 1. 2021 do 31. 12. 2023. O vítězi poslední kategorie pak rozhodne veřejnost. Vyhlášení výsledků proběhne na podzim během slavnostního vyhlášení v rámci Shromáždění delegátů ČKAIT.
22. 03. 2024

Jihočeská Volyně nabídne vize pro celé české stavebnictví

TZ 5/2024: Významné autority z oblasti stavebních systémů na bázi dřeva z celého světa se 26. a 27. března sjedou do jihočeské Volyně. Proběhne zde 25. ročník mezinárodní konference Dřevostavby. Zájem o tuto konferenci je mezi odborníky trvale vysoký a pravidelně sem přijíždí více než 600 účastníků z mnoha zemí. Ve Volyni jsou totiž pokaždé prezentovány nové projektové principy, konstrukční detaily, postupy zpracování dřeva a výroby dřevěných prvků, ale i aspekty navrhování, realizace a provozu dřevostaveb.
13. 03. 2024

Centrum stavitelského dědictví NTM v Plasích získává dokumentaci Ing. B. Baxy

TZ 4/2024: Až ve čtvrtek 28. března tohoto roku zahájí Centrum stavitelského dědictví NTM v Plasích u Plzně již svou 10. návštěvnickou sezónu, budou si moci badatelé z řad odborné veřejnosti – krom jiných novinek – prolistovat rozšířenou sbírkou cenné odborné literatury. Právě v těchto dnech Národní technické muzeum, které za obnovou rozsáhlého areálu v Plasích stojí, obdrželo poslední část odborné knihovny Ing. Bohumíra Baxy – čestného člena České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT), v níž několik let působil i jako člen Stavovského soudu, nebo Českého svazu stavebních inženýrů. Slavnostní převzetí poslední části této výjimečné knihovny se uskutečnilo 13. března 2024. Krátce poté, 22. května, oslaví Ing. Baxa 90. narozeniny.
20. 02. 2024

Délka povolování staveb v ČR? Nikoliv roky, ale měsíce, ukázal průzkum ČKAIT

TZ 3/2024: Absence metodiky sjednocující postupy dotčených orgánů a stavebních úřadů, často protichůdné požadavky dotčených orgánů (památková ochrana, životní prostředí atd.), požadavky na doplnění stanovisek dotčených orgánů, ale i nedořešené majetkoprávní vztahy: to jsou podle téměř 1 100 členů České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT), kteří se zapojili do anonymního průzkumu, hlavní příčiny zdlouhavých povolovacích stavebních řízení v České republice.
15. 02. 2024

Na co si dát pozor při instalaci fotovoltaických elektráren? Inženýři a technici

TZ 2/2024: Nejen výkon a úspory, ale také požární bezpečnost by měli řešit všichni majitelé nemovitostí, kteří se rozhodnou na střechy instalovat fotovoltaické elektrárny (FVE). Že není radno zabezpečení celého systému proti požáru podceňovat, dokazují i statistiky: v roce 2023 se i s ohledem na rostoucí počet solárních instalací skokově zvýšil počet požárů těchto zařízení. Do roku 2022 šlo o 15 případů ročně, následně se počet zdvojnásobil, aby za polovinu loňského roku Hasičský záchranný sbor ČR řešil 45 zahoření FVE. Příčin je celá řada – od nekvalitních komponentů, přes podcenění rizika požáru při plánování instalace až po chyby během montáže nebo provozu.