Rekonstrukce a sanace v praxi
Pořadatel
Klíčové slovo
Použití sádrových omítek a stěrek při rekonstrukcích interiérů (vhodnost jejich použití dle podkladních vrstev, použití pro rekonstrukce i novostavby, užití ve vlhkých prostorech, limity použití)
Petr Müller (Divize Weber Saint-Gobain Construction Products CZ a.s.)
Sanace betonových nádrží, záchytných jímek, vodojemů, ČOV a podobných vodohospodářských staveb
Příspěvek se zabývá praktickými zkušenostmi s přípravou a prováděním sanací betonových nádrží, jímek, vodojemů a podobných vodu zadržujících staveb. Představí základní diagnostiku i návrh sanačních opatření, nezapomíná ani na samotnou realizaci. Část je věnována též rizikovým faktorům a chybám vyskytujícím se v návrzích sanace i při samotném provádění.
Jiří Pavlíček (Henkel ČR, spol. s r. o.)
Lepící malty a jejich využití na stavbách pro vysprávky konstrukcí či sanace. Zásady pro výběr lepících malt s požadovanými vlastnostmi
Na stavbách se mnohokrát při opravách a vysprávkách konstrukcí, jako levné a jednoduché řešení, používají lepidla pro obklady a dlažby. Na stavbách je neustálý problém s nesprávnou aplikací těchto hmot. Vysvětlíme rozdíl mezi lepidlem a lepicí maltou, porovnáme si jejich základní vlastnosti a vysvětlíme parametry jako open time, slip, correction, tedy vlastnosti, které jsou pro řemeslníky klíčové. Přitom běžný řemeslník uvedené parametry a vlastnosti těchto hmot nezná a neumí tedy posoudit vhodnost jejich použití pro daný účel. Na příkladech z praxe a případových studiích ukážeme správnou i nesprávnou aplikaci či důsledky nesprávné volby materiálu.
Ing. Tomáš Heřman (LASSELSBERGER, s.r.o.)
Dlouhodobě funkční řešení utěsnění koupelen a dalších prostor v interiéru proti pronikání vlhkosti do konstrukce
Krátkodobé, ale opakované namáhání podkladové a nosné konstrukce budovy v prostorech vystavených působení vody významně tuto konstrukci zatěžuje a způsobuje její poruchy. Ty mohou být v případě některých materiálů až fatální. Jakákoliv netěsnost dále vytváří ideální prostředí pro tvorbu mikroorganismů. Na příkladech z praxe vám ukážeme, jakých postupů se v návrhu a provádění u místnosti s mokrým provozem vyvarovat a co přináší správně provedená systémová řešení, která jsou k dispozici. Ať už se jedná o stěny, podlahy, napojení zařizovacích předmětů při současném použití obkladů, dlažeb a dalších keramických prvků.
Charakteristické vady a poruchy staveb postavených po roce 1990
Čím dál více se v naší praxi setkáváme se záměrem stavebníků provést stavební úpravy objektů postavených na přelomu tisíciletí. Se společenskou změnou se u nás při výstavbě a rekonstrukcích těchto budov začaly s větším či menším úspěchem používat dosud neznámé technologie a postupy. Tradiční, léty ověřené řemeslné postupy a materiály byly nahrazovány novými, o kterých se předpokládalo, že přinesou lepší výsledky. Odpovídá předpoklad realitě? Jaké typické vady musíme při rekonstrukci těchto objektů řešit? Pokud je řešení vůbec možné.
V šestém ročníku cyklu seminářů Rekonstrukce a sanace v praxi se zaměřujeme na praktické zkušenosti s návrhem a prováděním stavebních prací. Na přáním účastníků předchozích ročníků se v jedné přednášce více věnujeme problematice sanace staveb určených ke shromažďování vod. V několika příspěvcích se budeme věnovat správnému navržení a použití stavebních materiálů a systémových řešení. Ze zkušeností při řešení reklamací lze konstatovat, že sice na trhu a ve stavební praxi existují systémová řešení a materiály řešící požadavky investorů či legislativy, zásadní problém nastává ve fázi jejich správného návrhu a samotném provedení přímo na stavbě.