Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě

Přihlášení

Po někom potopa, po nás uklizeno

Po někom potopa, po nás uklizeno

Druh akce
webinář
Trvání
2 hodiny
Určeno pro: cílová skupina (projektanti, studenti…)
projektanti, investoři, studenti VŠ
Počet bodů
0.5
Archiv
Ne
Přednášející (jméno)
Ing. Jiří Zima, předseda OP ČSSI Ústí nad Labem
Přednášející (pracoviště)
Ing. Walter Fiedler,
ředitel PKÚ. s.p.

Ing. Miroslav Seidl, Ph. D. ,
specialista, DIAMO, s.p. - odštěpný závod PKÚ - Kohinoor
Hlavní odborné téma – program akce
Rekultivace, revitalizace a resocializace opuštěných objektů a areálů; Koncepce řešení ekologických škod; Využití potenciálů rekultivované krajiny.
Typ
B
Zpětná vazba – hodnocení účastníky (ano / ne)
Zpětná vazba – hodnocení účastníky ne
Souhlas se zpoplatněním
ANO

Cílem přednášky je srovnání opuštěných továren, nevyužívaných zemědělských statků a opuštěných vojenských areálů a kasáren s rekultivovanými plochami po těžbě surovin, které našly nové využití. Autoři dále uvádějí, že na základě dlouhodobých zkušeností s rekultivační činností lze vytvořit plněhodnotnou funkční krajinu, která po následné realizaci revitalizačních a resocializačních záměrů odpovídá potřebám lidí v 21. století. Na několika příkladech fotografií tzv. „dvojčat“ (fotografie poskytl archiv Oblastního muzea v Mostě) je uvedena ukázka krajiny při těžbě a současný stav, který plně vystihuje rozvoj krajiny po těžební činnosti.

V další části autoři upozorňují na skutečnost, že doposud existovala v plánování následných kroků po ukončení těžby určitá koordinace či shoda, která vycházela z „Koncepce řešení ekologických škod vzniklých před privatizací hnědouhelných těžebních společností v Ústeckém a Karlovarském kraji“. Dle autorů by se mělo dbát i do budoucna na této koordinaci v celé oblasti Mostecké pánve, a tím co nejvíce eliminovat vznik neperspektivních oblastí či podnikatelských záměrů. V samotném závěru přednášky autoři citují autorku příspěvku „Proměny české post-krajiny – Kamilu Svobodovou“, která ve svém článku upozorňuje na obrovský potenciál rekultivované krajiny a ve výsledku může být tato krajina v řadě ohledů bohatší než krajina před těžbou. Navíc, pokud bude pocit sounáležitosti místních obyvatel s rekultivovanou krajinou posilován již při její tvorbě, může být výsledná krajina pro obyvatele dokonce hodnotnější.