Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě

Přihlášení

Povodně 2013 z pohledu odborníků ČKAIT

Povodně 2013 z pohledu odborníků ČKAIT

Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě, je veřejnoprávní stavovská organizace, která vznikla v roce 1992 na základě zákona č. 360/1992 Sb., je samosprávnou profesní organizací s přeneseným výkonem působnosti státní správy. Členskou základnu Komory dnes tvoří více než 29 tisíc autorizovaných inženýrů a techniků, kteří jsou oprávněni vykonávat vybrané činnosti ve výstavbě. Vybrané činnosti ve výstavbě mohou podle stavebního zákona vykonávat pouze fyzické osoby. Vybranými činnostmi jsou projektová činnost ve výstavbě a odborné vedení provádění stavby nebo její změny, v souvislosti s povodněmi také mimořádné postupy při vyhlášení nebezpečí, nouzového stavu nebo stavu ohrožení při bezprostředně hrozící živelní pohromě, ve zvýšeném rozsahu po povodních také postupy při odstraňování staveb.

Vědecká konference Městské inženýrství Karlovy Vary 2013

Tématem 18. mezinárodní konference Městské inženýrství Karlovy Vary 2013 byla „Povodeň a město“. Je třeba zdůraznit, že zaměření bylo zvoleno již v červnu 2012 a o odborném obsahu konference rozhodla její vědecká rada vedená doc. Ing. Františkem Kudou, CSc., na svém zasedání ve dnech 21. a 22. února 2013 v Drážďanech. Pořadatelem konference byla Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků a Český svaz stavebních inženýrů ve spolupráci s dalšími organizacemi. Záštitu nad pořádáním konference převzali hejtman Karlovarského kraje PaedDr. Josef Novotný a primátor Statutárního města Karlovy Vary Ing. Petr Kulhánek. Cílem konference bylo poukázat na současný stav a možné přístupy k řešení protipovodňových opatření.

Konference byla zařazena do systému celoživotního vzdělávání členů ČKAIT, a byla určena také pro pracovníky veřejné správy, studující středních a vysokých škol.

Je nutno podtrhnout vysokou úroveň všech přednesených referátů, ale i diskuzi, jež k těmto referátům proběhla. Rovněž výměna odborných informací a zkušeností mezi jednotlivými účastníky významně obohatila obsahovou úroveň konference. Nelze opomenout skutečnost, že o úspěšné výsledky konference se zasloužili nejen její pořadatelé včetně Karlovarského kraje a Statutárního města Karlovy Vary, ale i autoři přednesených referátů a vlastní účastníci konference, kteří svou aktivitou přispěli ke zdařilému průběhu konference. Pro dnešní tiskovou konferenci jsou k dispozici sborníky z této konference v tištěné nebo elektronické podobě.

Obsahové závěry konference
Je nutno zdůraznit, že případy a problémy, o nichž na konferenci bylo hovořeno, byly již úspěšně vyřešeny nebo jejich řešení bylo zahájeno. Závěry a poznatky lze shrnout do několika oblastí.

  1. Všeobecné poznatky
    • Problematika povodní se týká celého středoevropského prostoru.
    • V případech protipovodňových opatření musí být použity zcela specifické formy investičních procesů.
    • Řešení protipovodňových opatření má mimořádný význam pro celkový urbanistický koncept města nebo širšího prostoru.
    • Rozpracování směrnice Evropského parlamentu a Rady 2007/60/ES o vyhodnocování a zvládání povodňových rizik (povodňová směrnice) v jednotlivých zemích.
  2. Současný stav – pozitiva
    • strategie urbanistického rozvoje obcí a měst ohrožených povodněmi,
    • zásady ochrany měst ohrožených povodněmi,
    • analýza protipovodňové problematiky.
  3. Současný stav – negativa
    • nevyhovující stav některých protipovodňových opatření,
    • problémy s vlivem na psychiku a chování obyvatel, vyžadující okamžitá stavebně technická opatření a nikoliv koncepční řešení,
    • složitost a náročnost protipovodňových opatření a nezbytnost jejich komplexního řešení.
  4. Specifičnost některých prostorů
    • Specifická pozice inundačních území a jejich nového využití musí korespondovat s možnostmi a potřebami jednotlivých měst a prostorů.
    • Zvláštní postavení protipovodňových staveb, které zabírají rozsáhlé území a snižují jeho atraktivitu.
    • Zcela specifické případy představují vlastní stavby, a to včetně problémů jejich údržby a obnovy.
  5. Institucionální souvislosti
    • Výrazná a nezbytná role veřejné správy, a to především v rovině lokální a celostátní, v některých případech i mimořádná role orgánů památkové péče.
    • Činnost ČHMÚ a VÚV TGM ve vazbě na hodnocení povodňových rizik.
    • Význam nevládních organizací (Česká protipovodňová asociace) a zapojení veřejnosti.
  6. Problematika financování
    • Vysoká finanční náročnost jednotlivých řešení.
    • V mnoha případech možnosti využití evropských prostředků.

 

Společným jmenovatelem všech uvedených poznatků, závěrů a doporučení je požadavek všestranné předinvestiční i projektové přípravy řešení protipovodňových opatření. Za klíčové však je nutno považovat financování. K tomuto problému se vláda v demisi a jistě i vlády další budou hlásit.

Tisková konference 19. 6. 2013

Dne 19. 6. 2013 se v sídle České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě uskutečnila tisková konference, na které informoval předseda Komory Ing. Pavel Křeček o opatřeních, která byla provedena. Shodou okolností se v termínu 31. 5. a 1. 6. konalo výjezdní zasedání představenstva v Lipně nad Vltavou a tak mohla být okamžitě uskutečněna rozhodnutí, která se týkala protipovodňových opatření a pomoci postiženým občanům a obcím. Ve všech krajích byly zveřejněny seznamy autorizovaných osob v oboru Statika a dynamika staveb, na hlavní webovou stránku Komory www.ckait.cz byl umístěn odkaz Povodně 2013 s přílohou, která obsahuje zkušenosti z likvidace povodňových škod a pokyny pro obnovu staveb poškozených povodní.

Ve vystoupeních specialistů, doprovázených prezentacemi:

Ing. Michael Trnka, CSc., informoval o možnostech technického řešení protipovodňových opatření a o konkrétních opatřeních provedených v Praze. V záznamu hodinové diskuse Ing. Trnky s redaktorkou rozhlasu Dvojka ze soboty 8. 6. 2013 lze získat další informace a podněty.

Ing. Michael Trnka, CSc., informoval o možnostech technického řešení protipovodňových opatření a o konkrétních opatřeních provedených v Praze. V záznamu hodinové diskuse Ing. Trnky s redaktorkou rozhlasu Dvojka ze soboty 8. 6. 2013 lze získat další informace a podněty.

Vystoupení Ing. Jiřího Švancary navazovalo na publikované práce ve sborníku konference „Město a povodeň“, článku v časopise ČKAIT – Inženýrská komora 2013. Příklady uskutečněných opatření se týkají hlavního města Prahy, Jablonce nad Nisou, Olomouce a připravovaných opatření v povodí horní Opavy. Při jeho vystoupení jsou vždy podnětné úvahy o odpovědnosti, korektním rozhodování, přijetí míry rizik, přiměřenosti prováděných prací.

Ing. Jiří Šála, CSc., kromě obecných postupů při obnově provedení zatopených staveb věnoval pozornost nutným zásahům do staveb, zejména provedených zateplovacích systémů.

Ing. Jiří Leitgeb, CSc. uvádí ve svém vystoupení, jak obec Královské Poříčí ve spolupráci s Povodím Ohře, s. p., Chomutov a projektanty vyřešila realizací PPO ochranu obyvatel a majetku v historické části obce. Výše uvedené řešení znázorňuje jednu z možností návrhu PPO.

Prof. Ing. Alois Materna, CSc., MBA upozornil na nutnost posouzení mechanické pevnosti a stability staveb, hygienické požadavky na ochranu zdraví, ochranu životního prostředí.

Závěrečné slovo patřilo Ing. Pavlu Křečkovi, předsedovi ČKAIT.

 

prof. Ing. Alois Materna, CSc., MBA, 1. místopředseda ČKAIT, předseda OK ČKAIT Brno, brno@ckait.cz

21. 06. 2013