Přístupnost a bezbariérové užívání
Pořadatel
Klíčové slovo
o Definice přístupnosti
o Základní požadavky na stavby a přístupnost
o Požadavky na bezpečnost a přístupnost při užívání, provozu a údržbě
o Přístupnost a odpovědnost autorizované osoby a přístupnost – výkon dozoru projektanta jako vybraná činnost
Požadavky na přístupnost v připravované vyhlášce o požadavcích na výstavbu
Požadavky na přístupnost vyhrazených staveb
Nová česká technická norma (určená norma) Přístupnost a bezbariérové užívání
Problémové okruhy přístupnosti současné praxe – stavby pozemní, dopravní infrastruktury včetně akustických, informačních a orientačních prvků a stavební připravenosti
Diskuse
Novela nového stavebního zákona č.283/2021 Sb. zavádí v základních pojmech stavebního řádu zcela novou definici přístupnosti jako vytváření podmínek pro samostatné a bezpečné využití pozemků a staveb osobami s pohybovým, zrakovým nebo sluchovým postižením, osobami pokročilého věku, těhotnými ženami a osobami doprovázejícími dítě v kočárku nebo dítě do 3 let (dále jen „osoba s omezenou schopností pohybu nebo orientace“) s cílem bezbariérového užívání. Přístupnost se zároveň nově stává základním požadavkem na stavby a od 1.7.2024 se stane integrální součástí vyhlášky o požadavcích na výstavbu. Paragrafové znění připravované vyhlášky o požadavcích na výstavbu stanoví větší rozsah přístupnosti oproti paragrafovému znění stávající vyhlášky č. 398/2009 Sb. a místo odkazů do příloh bude v nové vyhlášce odkazováno na novou určenou normu ČSN 73 4001.
Hlavním cílem semináře je dát zpětnou vazbu v oblasti vzdělávání autorizovaných osob a ve vztahu přístupnosti a bezbariérového užívání, vydefinovat klíčová témata a problémové okruhy této problematiky.
Svým obsahem a z pohledu cíle je seminář určen následujícím oborům a specializacím autorizace:
- Pozemní stavby
- Dopravní stavby
- Městské inženýrství
- Technika prostředí staveb a specializace elektrotechnická zařízení