Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě

Přihlášení

Výroba stlačeného vzduchu jako součást technického zařízení budov (TZB)

Výroba stlačeného vzduchu jako součást technického zařízení budov (TZB)

Druh akce
seminář
Trvání
4 hodiny
Určeno pro: cílová skupina (projektanti, studenti…)
Přednáška je určena pro všechny projektanty, kteří se zabývají návrhem a výstavbou zdrojů stlačeného vzduchu, nebo řeší umístění
Počet bodů
1.0
Archiv
Ne
Přednášející (jméno)
Informační centrum ČKAIT
Přednášející (pracoviště)
Ing. Martin Jukl
Technologií stlačeného vzduchu se zabývá cca 35 let. Pracoval jako zkušební a najížděcí technik kompresorových stanic ve firmě ČKD – DIZ. V současnosti pracuje na pozici vedoucího technické podpory ve firmě ATLAS COPCO. Specializuje se na bezmazné šroubové kompresory, turbokompresory a instalace kompresorových stanic
Tomáš Dejmek
Technologií stlačeného vzduchu se zabývá 3 roky. V současnosti pracuje na pozici technické podpory ve firmě Atlas Copco. Specializuje se na kompresory se vstřikem oleje a úpravu stlačeného vzduchu.

Ing. Jan Černý
Technologii stlačeného vzduchu se zabývá 15 roků, je absolventem strojní fakulty ČVUT, obor kompresory a čerpadla

Ing. Jaroslav Jedlička
Technologií stlačeného vzduchu se zabývá 30 roků. Pracoval jako zkušební a najížděcí technik kompresorových stanic ve firmě ČKD – DIZ. V současnosti pracuje na pozici vedoucího divize bezmazných kompresorů ve firmě ATLAS COPCO. Specializuje se na principy stlačování vzduchu a možnosti dosažení úspor.
Hlavní odborné téma – program akce
Osnova semináře:
1_PRINCIPY STLAČOVÁNÍ A ZPÚSOBY ZVYŠOVÁNÍ TLAKU VZDUCHU
(základní fyzikální principy stlačování – objemové, dynamické, různé typy kompresorů – pístové, šroubové …)
2_ MODERNÍ KONCEPCE V KONSTRUKCI ZAŘÍZENÍ PRO STLAČOVÁNÍ A ÚPRAVU VZDUCHU
(nejnovější inovace a trendy – frekvenční měnič, integrované sušiče stlačeného vzduchu, motory s permanentním magnetem, využití kompresního tepla)
3_ KVALITA STLAČENÉHO VZDUCHU (ISO8573)
(třídy kvality vzduchu a jak jich dosáhnout, různé typy sušiček a jejich principy)
4_ MOŽNOSTI DOSAŽENÍ ÚSPOR ENERGIE PŘI VÝROBĚ STLAČENÉHO VZDUCHU
(způsoby regulace KS, nadřazené řídící systémy, volba velikosti a typu kompresorů, využití odpadního tepla)
5_ ZÁKLADNÍ PRINCIPY PROJEKTOVÁNÍ KOMPRESOROVÝCH STANIC
(návrh sestavy kompresorů a sušičů a jejich instalace, chlazení, vzduchotechnika, potrubí, kondenzát, elektrika, přístup pro potřeby servisu)
Typ
B
Zpětná vazba – hodnocení účastníky (ano / ne)
Zpětná vazba – hodnocení účastníky ne
Souhlas se zpoplatněním
ANO

Stlačený vzduch je důležité médium, které se používá ve většině výrobních procesů. Zařízení pro jeho výrobu a dopravu proto musí být součástí všech výrobních budov, v kterých výrobní procesy stlačený vzduch využívají. Výroba a úprava stlačeného vzduchu se významně podílí na spotřebě elektrické energie.
Zařízení pro výrobu (kompresory), úpravu a dopravu (sušiče, filtry, potrubní rozvody stlačeného vzduchu), jsou součástí technického zařízení budov. Jejich návrh a způsob instalace má podstatný vliv na spolehlivost a kvalitu výrobního procesu a v mnoha případech na celkovou spotřebu elektrické energie výrobního závodu.
Cílem přednášky je seznámit posluchače s posledními trendy v projektování sytému stlačeného vzduchu z pohledu možnosti úspory elektrické energie, úspory místa a dosažení optimální kvality. Přednáška je určena pro všechny projektanty, kteří se zabývají návrhem a výstavbou zdrojů stlačeného vzduchu, nebo řeší umístění a provoz kompresorových stanic jako součást větších technologických celků ve výstavbě.
Přednáška je vedena formou ppt. prezentace, jejichž součástí jsou také videa s praktickými ukázkami.