Hodnocení energetické náročnosti a kvality vnitřního prostředí budov – praxe
Klíčové slovo
Ing. Miroslav Urban, Ph.D.
Ing. Věra Sytařová
Martin Jindrák
Ing. Zuzana Veverková, Ph.D.
14:45 – 15:30 Vliv koncepce TZB na ENB - případové studie NZEB, (Ing. Miroslav Urban, Ph.D. katedra TZB FSv ČVUT v Praze)
15:30 – 16:00 Zkušenosti s hodnocením energetické náročnosti budov (Ing. Věra Sytařová, energetický specialista)
16:00 – 16:30 Kombinace systémů vytápění, ohřevu TV, větrání, chlazení pro RD, BD a další objekty (Martin Jindrák, energetický specialista)
16:30 – 17:00 Výsledky hodnocení kvality prostředí rodinných domů metodikou HAIEQ (Ing. Zuzana Veverková, Ph.D. katedra TZB FSv ČVUT v Praze)
V roce 2020 vyšla novela vyhlášky o energetické náročnosti budov, která změnila nejen podobu a obsah průkazu energetické náročnosti budov ale i požadavky na budovy s téměř nulovou spotřebou energie, zavedla povinnost užití hodinových dat pro výpočty, zezávaznila ČSN 730331-1 a další úpravy. Změny vstupují v platnost postupně, další termín je již za půl roku - 1.1.2022, kdy dojde ke dalšímu zpřísnění požadavků s dopadem na koncept řešení budov. Splnění požadavků na energetickou náročnost, použití nových technologií i materiálů mají dopad na kvalitu vnitřního prostředí a proto zpětná vazba uživatelů a hodnocení kvality prostředí je proto důležitým indikátorem spokojenosti uživatelů.