Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě

Přihlášení

Tiskové zprávy 2025

23. 04. 2025

Za kvalitou českého stavebnictví stojí také profesní spolky. 160 let SIA

Rok 1865 se zapsal do dějin českého stavebnictví hned dvakrát. Vznikly plány výstavby Národního divadla v Praze, jehož stavba začala od dva roky později. A byl založen Spolek inženýrů a architektů – první svého druhu v tehdejším Království Českém (SIA) a pátý v Evropě.
28. 03. 2025

Nový stavební zákon nutí projektanty navrhovat stavby od konce

TZ 6/2025: Aby bylo možné u zamýšlené stavby spočítat statiku, navrhnout požárně bezpečnostní řešení, zodpovědně vyřešit dopady na životní prostředí či optimalizovat budoucí provoz, je nutné nově začít projektovat od detailní takzvané prováděcí dokumentace. Tedy od stupně výkresů, který vždy následoval až po stavebním povolení. Podle zákonem redukované výkresové části, která se nyní přikládá k žádosti o povolení záměru (stavby), totiž jinak nelze spočítat ani navrhnout nejefektivnější ani nejbezpečnější řešení v řadě klíčových parametrů.
26. 03. 2025

Inženýrská komora míří na stavební veletrh do Brna

TZ 5/2025: Po ničivém tornádu na jižní Moravě v červnu 2021, po loňských povodních na severní Moravě, i těch v roce 2002, zachránily modulární dřevostavby řadu rodin. Jsou alternativou dostupného bydlení po celé republice a jejich počty rostou. Ne náhodou proto bude tento typ staveb tvořit jeden z pilířů doprovodného programu prezentace České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT) na nadcházejícím Stavebním veletrhu Brno. Klíčová akce pro tuzemské stavebnictví se uskuteční od 26. do 29. března na brněnském Výstavišti. ČKAIT zde bude poskytovat informace o poslání ČKAIT, výstupech a službách nejen pro své členy. Ve čtvrtek odpoledne budou autorizované osoby nabízet poradenství zaměřené na novinky v oblasti výstavby dostupného bydlení, energetické náročnosti budov nebo zdravého prostředí v obytných stavbách. Na doprovodném programu ČKAIT v letošním roce spolupracovala s Cechem topenářů a instalatérů v ČR.
04. 03. 2025

Výstavbu dostupného bydlení je třeba svěřit zkušeným projektovým týmům

TZ 4/2025: Zhruba 1 800 nových bytů o výměře 70 m2 nebo dvojnásobek 35 m2 garsoniér by bylo možné postavit za uvažovaných 8 miliard korun, které jsou jako státní subvence určené na podporu dostupného bydlení. Propočet vychází z koncové ceny 62 000 Kč/m2, za kterou se podle České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT) v roce 2025 dá vyprojektovat, realizovat a prodat či pronajmout standardní bytový dům, a to včetně 15% zisku pro všechny účastníky výstavby.
06. 02. 2025

Obce mohou realizovat nové bydlení za ceny do 62 000 Kč za čtvereční metr

TZ 3/ 2025: Města a obce mohou realizovat nové bydlení za koncové ceny do 62 000 Kč za čtvereční metr – pokud přizvou odborníky. Za kolik je možné v Česku postavit v roce 2025 standardní bytový dům? Na konci ledna byly zveřejněny objemové cenové ukazatele pro letošní rok, z nichž podle přepočtu České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT) vyplývá, že obce a města mohou při správném řízení a výběru zkušených stavebních odborníků realizovat bydlení pro své občany ve standardních bytových domech za koncové ceny 62 000 Kč/m2. To znamená, že byt s dispozicí 3+1 o běžné velikosti 70 m2 by si mohla rodina koupit za konečnou cenu 4,4 mil. Kč nebo pronajmout za tomu odpovídající nižší než komerční nájem.
21. 01. 2025

Portál stavebníka stále nefunguje – dopady pocítí české stavebnictví už v letos

TZ 2/2025: S dalším termínem, kdy takzvaný technologický bypass digitalizovaného stavebního řízení bude plně funkční a kdy bude možné bez problémů přijímat a vyřizovat žádostí o povolení staveb či kolaudačních rozhodnutí, přišlo v těchto dnech Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR). V pondělí 20. 1. 2025 mělo spolu s dodavatelem původního systému stavebního řízení nasadit na vybraných stavebních úřadech technologický bypass do ostrého provozu v pilotním režimu. Cílem je vychytat možné nedostatky a také zjistit zpětnou vazbu od samotných úředníků, kteří se systémem budou pracovat. Pokud podle vyjádření MMR vše půjde, jak má, od února se budou moci všechny stavební úřady k tomuto novému rozhraní připojit.
15. 01. 2025

Přístavby a zastřešené zahrádky vyžadují každoroční kontrolu požární bezpečnosti

TZ 1/2025: Každoroční kontroly odborně způsobilou osobou v oblasti požární ochrany, zodpovědné zajištění kvalitní projektové dokumentace a striktní dodržování návodů k instalaci a provozu tepelných zařízení, včetně vyvarování se použití hořlavých materiálů. To jsou klíčové faktory pro zajištění bezpečného provozu pergol, přístřešků a jiných přístaveb. Jak uvádí Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT), tyto zásady představují základní pilíře pro prevenci rizik spojených s těmito stavebními úpravami. Nezbytnou součástí každého takového projektu je také respektování stavebního zákona, zákona o požární ochraně a dalších navazujících vyhlášek a předpisů, které regulují jak samotnou výstavbu, tak i provoz a údržbu těchto objektů.