Program 9. běhu CŽV ČKAIT pro období 2025–2027
Projekt celoživotního vzdělávání (CŽV) členů České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT) vychází z požadavků zákona č. 360/1992 Sb., o výkonu povolání autorizovaných architektů a o výkonu autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě, ve znění pozdějších předpisů:
- podle § 12 odst. 5 „autorizovaná osoba je povinna se dále odborně vzdělávat a sledovat informace nezbytné pro správný výkon své činnosti";
- podle § 23 odst. 6 písm. f) „do působnosti Komory náleží zejména pečovat o vysokou úroveň výkonu činnosti autorizovaných osob";
- podle § 23 odst. 6 písm. k) „do působnosti Komory náleží zejména podporovat odborné vzdělávání a napomáhat šíření odborných informací".
Tyto zákonné úpravy vytvářejí rámec pro úpravu systému vzdělávání vnitřními předpisy ČKAIT.
Každý autorizovaný inženýr a technik se průběžně odborně vzdělává a sleduje informace nezbytné pro správný výkon své činnosti v zájmu rozvoje profese a svých klientů. Doplňuje své vzdělání samostudiem, sledováním odborného tisku, účastí na odborných akcích a celkovou péčí o svůj odborný růst. Celoživotní vzdělávání je základním předpokladem pro vysokou odbornou úroveň činnosti autorizovaných osob. Způsob svého vzdělávání si zvolí autorizovaná osoba svobodně podle svého uvážení, druhu a formy výkonu své činnosti.
Komora vytváří pro své členy potřebné podmínky pro vzdělávání pořádáním vzdělávacích akcí a akreditací akcí externích organizátorů, poskytováním informací v systému PROFESIS (Profesním informačním systému ČKAIT) atd. Komora zajišťuje vzdělávání pro své členy bezplatně prostřednictvím oblastních kanceláří (OK) a Střediska vzdělávání a informací (SVI). Studenti vysokých, vyšších a středních škol a členové ČSSI se mohou účastnit vzdělávání pořádaného Komorou bezplatně. Členové ČKA a ČKZ se mohou tohoto vzdělávání účastnit po uhrazení vložného ve výši 500 Kč vč. DPH za akci. Ostatní se mohou zúčastnit vzdělávání po uhrazení vložného ve výši 1 000 Kč vč. DPH za akci.
1 Volba způsobu vzdělávání autorizované osoby
1.1 Autorizovaná osoba (AO) si zvolí formu svého vzdělávání v rámci běhu CŽV ČKAIT, a to kreditní nebo individuální.
1.2 Autorizovaná osoba se k účasti v CŽV přihlašuje prostřednictvím formuláře na webu ČKAIT (viz Informace pro členy – Jak se zapojíte do projektu CŽV), a to i v průběhu běhu CŽV; nově autorizované osoby po slibu. AO se může přihlásit také v průběhu běhu CŽV, příp. změnit formu svého vzdělávání.
2 Kreditní program celoživotního vzdělávání ČKAIT
2.1 Autorizovaná osoba se k účasti v kreditní formě CŽV přihlásí prostřednictvím formuláře své příslušné OK na webu ČKAIT – Jak se zapojíte do projektu CŽV do 31. 3. prvního roku daného běhu. AO, které byly autorizovány v průběhu běhu, se zapojí do CŽV přihlášením po slibu.
2.2 Okruhy akreditovaných akcí v rámci projektu CŽV jsou:
- A – vzdělávání nabízené externími pořadateli;
- B – vzdělávání organizované ČKAIT, Informačním centrem ČKAIT a ČSSI;
- C – doplňující program.
2.2.1 Okruh A představuje nabídku vzdělávání externích pořadatelů, které bylo přihlášeno a akreditováno v rámci projektu CŽV. Pokud jsou přihlášené akce v souladu s předmětem činnosti autorizovaných osob, schválí Komise CŽV akci a zařadí ji do databáze akreditovaného vzdělávání projektu CŽV. Databáze CŽV je vedena průběžně na webu ČKAIT – Celoživotní vzdělávání. Vzdělávání okruhu A zajišťují pořadatelé v rámci své komerční nabídky, mohou od účastníků požadovat vložné, mohou také nabízet pro autorizované osoby slevy z vložného. Slevy pro AO jsou v Databázi CŽV vyznačeny. Pořadatelé hradí za 1 přihlášenou akci (datum, název) administrativní poplatek 1 210 Kč vč. DPH.
2.2.2 Okruh B je vzdělávání, které ČKAIT pro své členy pořádá prostřednictvím oblastních kanceláří ČKAIT (OK) a Střediska vzdělávání a informací ČKAIT (SVI), příp. akce Českého svazu stavebních inženýrů (ČSSI). Komise CŽV může navrhnout oblastním kancelářím prostřednictvím SVI k zařazení vzdělávání podle aktuálního vývoje právních předpisů. Ostatní odborné akce organizují jednotlivé oblastní kanceláře. Koordinaci zajišťuje SVI.
2.2.3 Autorizované osoby se mohou vzdělávat prezenčně i elektronicky (webináře apod.). Akreditovány jsou také e-kurzy zakončené testem.
2.2.4 Oficiální lhůty pro podání žádosti o akreditaci vždy na následující pololetí jsou do 15. května a do 31. října. Vzdělávací akci je možné přihlásit i mimo tyto termíny, v průběhu celého roku, ale vždy v dostatečném předstihu před jejím konáním, nejpozději však 14 dní před termínem konání. Po tomto termínu není možné vzdělávací akci akreditovat.
2.2.5 Okruh C, doplňující program, zahrnuje akce a činnosti, které jsou ohodnoceny 1 bodem za celý běh CŽV:
- odborné exkurze;
- účast na veletrzích;
- účast na všech akcích odborného charakteru, i nezařazených v seznamu;
- studium odborné literatury;
- odběr odborných časopisů – viz přehled akreditovaných časopisů;
- publikační činnost AO (články vydané v odborném tisku a publikacích);
- kombinace s ostatními způsoby individuálního vzdělávání.
2.2.6 V rámci povinného programu v oblasti právních předpisů zajistí OK a SVI pořádání vyhlášených akcí v roce a v kapacitě dostatečné pro všechny přihlášené osoby v kreditním programu.
2.3 Účastníci kreditní formy vzdělávání jsou povinni v průběhu běhu CŽV získat celkem 12 kreditů, z čehož jsou min. 2 kredity ze školení zaměřeného na právní předpisy. Osoby autorizované v průběhu běhu jsou povinny získat pouze poměrnou část kreditů. Kredity lze získat za:
- absolvování akreditovaných vzdělávacích akcí okruhů A a B uvedených v Databázi CŽV, (rozsah kreditů je 1 až 3 za akci);
- doplňkovým vzděláváním uvedeným v okruhu C (hodnoceno 1 kreditem za celý běh CŽV).
3 Individuální forma celoživotního vzdělávání
3.1 Způsob a rozsah individuálního vzdělávání si volí autorizované osoby tak, aby zajistily svůj odborný růst ve smyslu zákona č. 360/1992 Sb., ve znění pozdějších předpisů. Jako individuální celoživotní vzdělávání je možné akceptovat působení v oborech autorizace a specializací, např.:
- studium na vysokých a dalších odborných školách;
- různé formy celoživotního vzdělávání organizovaného těmito školami;
- studium v zahraničí;
- studium jazyků;
- studium odborné literatury;
- publikační činnost;
- přednášení na různých odborných akcích akreditovaných v projektu CŽV ČKAIT a ostatních;
- formy vzdělávání organizované zaměstnavatelem nebo odbornými zájmovými sdruženími;
- výuka odborných předmětů na vysokých, vyšších a středních školách;
- odborný růst (zvýšení kvalifikace) v rámci svého zaměstnání či výkonu profese;
- organizování odborných akcí, aktivní účast na veletrzích, stážích apod.;
- další individuální formy odborného růstu;
- zajišťování praxe a vedení přípravy osob k autorizaci;
- vedení závěrečných prací v bakalářském a magisterském studiu.
3.2 Individuální vzdělávání autorizovaná osoba podrobně eviduje a vykazuje do Registračního listu.
4 Prokazování vzdělávání ze strany AO
4.1 Autorizovaná osoba si nechává pořadateli potvrzovat účast na vzdělávání takto:
4.1.1 Účast na prezenčních vzdělávacích akcích potvrzuje pořadatel do Registračního listu, příp. na formuláři pořadatele. Do Registračního listu AO zapíše i vzdělávání potvrzené na formulářích pořadatele.
4.1.2 Potvrzení od pořadatelů musí AO archivovat pro případnou kontrolu. Potvrzení pořadatele elektronické formy vzdělávání (např. webinář) ve formě PDF, e-mailu atd. AO schraňuje a uchovává pro případnou kontrolu. Přehled absolvovaných webinářů vypíše do Registračního listu s odkazem na samostatná potvrzení (která AO nepředává OK).
4.1.3 Potvrzení o absolvování kurzů v elektronickém vzdělávacím portálu ČKAIT – eduK vygenerované přímo z Profilu uživatele přikládá AO k Čestnému prohlášení a Registračnímu listu. Akreditovány jsou pouze kurzy označené kódem „K“ – v závorce za názvem kurzu).
4.1.4 Vlastní články, přednášky, studium atd. specifikuje AO, kromě absolvovaného vzdělávání, také do Registračního listu v případě individuální formy vzdělávání.
4.2 Autorizovaná osoba je povinna do 31. 3. roku následujícího po konci daného běhu CŽV prokázat příslušné oblastní kanceláři své vzdělávání, a to elektronicky. Oznámení o splnění CŽV v daném běhu doručí AO své oblastní kanceláři e-mailem, poštou nebo osobně. Způsob oznámení:
4.2.1 Kreditní i individuální forma vzdělávání se vykazuje řádně vyplněným a podepsaným „Čestným prohlášením účastníka běhu CŽV“ spolu s řádně vyplněným Registračním listem (druhá strana Čestného prohlášení), příp. s potvrzením o absolvování kurzů v eduKu (samostatná příloha).
4.3 Na základě oznámení o splnění CŽV bude členovi ČKAIT vyhotoveno osvědčení „Certifikát odbornosti o absolvování (právě) ukončeného běhu CŽV ČKAIT“, a to pouze do 3 měsíců od uzávěrky podání Čestného prohlášení daného běhu CŽV. Certifikát bude vystaven ve formátu PDF nejpozději do 30. 6. roku následujícího po konci daného běhu, a to pouze v případě, že bylo v řádném termínu doručeno oblastní kanceláři Čestné prohlášení (vč. příloh). Osvědčení bude zasláno Komorou autorizovaným osobám hromadně e-mailem. Po výše uvedeném termínu se „Certifikát odbornosti“ nevystavuje.
4.4 AO může veřejně informovat o splnění podmínek běhu CŽV a o získání „Certifikátu odbornosti“ za daný běh CŽV v databázi Expert na webu ČKAIT, a to v části B. Věcná specifikace činnosti (oboru a oblasti působení), konkrétně v položce Další kvalifikace a speciální oprávnění (postgraduální studium, speciální kurzy, soudní znalec, státní zkoušky, autorizace, certifikáty). AO které získají certifikát odbornosti mají nárok na sníženou spoluúčast při každé pojistné události plněné z pojistné smlouvy ČKAIT.
5 Organizační zabezpečení běhu CŽV ČKAIT
5.1 Náplň a program Celoživotního vzdělávání ČKAIT zajišťuje Komise CŽV jmenovaná Představenstvem ČKAIT. Její předseda se stává členem Rady pro podporu rozvoje profese.
5.2 Komise CŽV posuzuje kvalitu akcí přihlášených do Databáze CŽV z hlediska vhodnosti pro autorizované osoby. Do její kompetence patří i zpětné hodnocení odborné úrovně akcí a případné dodatečné přidělení či odejmutí kreditů.
5.3 Administraci a informační servis o projektu CŽV zajišťuje SVI. Kontaktní e-mail: czv@ckait.cz.
5.4 Databáze CŽV s přehledem akreditovaných akcí je na internetových stránkách ČKAIT průběžně aktualizována. Případné změny akreditovaných akcí okruhu A i B jsou do databáze zapracovány, pokud je pořadatel nahlásí. Komora nepřebírá odpovědnost za nenahlášené změny.
OK ČKAIT organizují samy nebo ve spolupráci s SVI akce okruhu B a další doplňkové akce v rámci své odborné činnosti, zajišťují jejich propagaci a evidenci zúčastněných AO. Informace a přihlašování na akce pořádané OK nebo SVI jsou uvedeny v kalendáři akcí ČKAIT.
Schváleno Komisí CŽV dne 28. 5. 2024.
Schváleno Představenstvem ČKAIT dne 14. 6. 2024.
doc. Ing. František Kuda, CSc.
předseda Komise CŽV