Přihlášení
…Další intervence státního rozpočtu problém neřeší. Cestou je vytvoření vícezdrojové nabídky. ČKAIT zveřejnila propočet, podle kterého se v roce 2025 dá vyprojektovat, realizovat a prodat či pronajmout standardní bytový dům za 62 000 Kč za čtvereční metr, a to včetně zisku 15 % pro všechny účastníky výstavby. Ceny bytu v Praze se ale dnes dotýkají 160 000 Kč/m2 . Byt 68 m2 pro rodinu by se dal podle ČKAIT pořídit za 4,3 milionu korun, podle realitních kanceláří a developerů ale za 10,9 milionu korun..…
...Radim Loukota, místopředseda ČKAIT: Termíny a lhůty jsou víceméně nepředvídatelné, protože stavební úřady byly zahlceny podáními podle starého stavebního zákona. Pakliže nějakému stavebníkovi v rámci toho, že stát nedodržuje lhůty, můžou vzniknout škody, takový stavebník, developer může po státu tyto škody začít vymáhat...
Ing. Jindra Novotná, předsedkyně pracovní komise ČKAIT pro dostupné bydlení hovořila o nevýhodách pořízení staršího bytu.
…ČKAIT společně s Cechem topenářů a instalatérů (CTI) připravily pro oborníky i širokou veřejnost čtyřdenní program přednášek věnovaných mj. tepelným čerpadlům, rekuperaci nebo dotačním programům. Zájemci o konzultace s experty mohli využít bezplatné poradenství na stáncích ČKAIT, CTI, Centra pasivního domu, Asociace dodavatelů montovaných domů a Státního fondu životního prostředí ČR…
…„Dostupné bydlení není synonymem pro sociální bydlení ani pro komerční trh s byty na luxusních adresách. Proto nejsou pro jeho zajištění největším problémem peníze, ale chybějící systém. Je třeba vytvořit legislativní podmínky, najít pozemky a vytvořit vhodné postupy,“ uvedl Robert Špalek, předseda ČKAIT…
V pořadu On The Ground na zpravodajském portále focuson.cz v téměř půlhodinovém rozhovoru Robert Špalek, předseda ČKAIT, popisuje závažné nedostatky digitalizace stavebního řízení. Mizející dokumentace, přesměrování na jiné úřady a nefunkční systém – to jsou jen některé z problémů, které trápí nový Portál stavebníka. Podle průzkumu komory považuje 80 % odborníků nový systém za horší než ten předchozí a situace se nezlepší minimálně dva roky. Celková cena za vadný systém? Miliardy korun a tisíce zdržených staveb. „Byl to bohulibý záměr, ale ten finální výsledek zatím není příliš uspokojivý,“ uvedl Špalek v rozhovoru s tím, že portál byl podle jeho slov poslán do provozu bez odzkoušení.
Rozhovor lze poslouchat jako podcast nebo sledovat jako video.
…„Po vzniku československého státu v roce 1918 existovalo na 165 různých bytových sdružení. Před začátkem druhé světové války bylo v Československé republice 442 stavebně-bytových družstev. Ve čtyřicátých letech se však bytová výstavba zastavila. Počet bytových družstev rychle vzrůstal v letech 1947–1948, kdy se bytové družstevnictví významnou měrou podílelo na obnově válkou postiženého bytového fondu. Koncem roku 1948 u nás existovalo již 942 stavebních bytových družstev,“ shrnula komora…
…„Dostupné bydlení není synonymem pro sociální bydlení ani pro komerční trh s byty na luxusních adresách. Proto nejsou pro jeho zajištění největším problémem peníze, ale chybějící systém. Je třeba vytvořit legislativní podmínky, najít pozemky a vytvořit vhodné postupy,“ uvedl Robert Špalek, předseda ČKAIT..…
…Podle České komory autorizovaných inženýrů a techniků (ČKAIT) se stavebníci i projektanti stále musí pohybovat na hraně zákona, úřady po nich zkouší vyžadovat nyní už nezákonné formy podání a vládní řešení tzv. bypassem nepřineslo reálnou změnu. „Pokud je úspěchem bypassu, že se stavební úřady napojily na staré informační systémy, nelze to označit jinak než za kuriozitu,“ uvedl pro deník Echo24 místopředseda ČKAIT Radim Loukota..…
…„Zaregistrovali jsme pozitivní odezvu na bypass stavebních úřadů ve vybraných obcích. To je sice skvělé, ale netýká se to stavebníků. Bypass totiž není nic jiného než to, že se stavební úřady mohou vrátit do původních systémů a v nich vyřizovat žádosti o stavební povolení, kolaudaci a další,“ vysvětluje místopředseda ČKAIT Radim Loukota..…